دلار از مبادلات مالی ایران و کشور های دیگر حذف خواهد شد

حذف تدریجی دلار از مبادلات مالی ایران و کشورها

بر اساس پیگیری ها و جلسات انجام شده میان دو کشور ایران و ترکیه جهت توسعه روابط اقتصادی و تجاری دوکشور تصمیم گرفتند که دلار را از مبادلات مالی بین دو کشور به تدریج حذف نمایند و بر این اساس تفاهم نامه ای میان دو کشور به امضا رسید که مورد تایید بانک های مرکزی دو طرف می باشد.این تصمیم می تواند نقش به سزایی در افزایش مبادلات دو کشور داشته باشد در ادامه با ما همراه باشید

حذف تدریجی دلار از مبادلات مالی ایران و کشورها

به گزارش ایسنا، طی روزهای گذشته در سفر رئیس جمهور ترکیه به ایران تفاهماتی برای ایجاد زمینه‌های لازم برای گسترش روابط تجاری و اقتصادی انجام گردید. به دنبال این موضوع در روزهای اخیر با سفر رئیس کل بانک مرکزی ایران به ترکیه توافقات دیگری منعقد شده که در آن بر سوآپ دوجانبه ریال ایران و لیر ترکیه تاکید و مورد تایید قرار گرفته است. براساس این تفاهم‌نامه ریال ایران و لیر ترکیه به سهولت قابل تبدیل به یکدیگر بوده و موجب کاهش هزینه‌های تبدیل و نقل و انتقالات وجوه ارزی برای تجار هر دو طرف می‌شود بدون این که استفاده از ارزهای واسط به ویژه دلار باشد به عبارتی بانک‌های دو طرف می‌توانند بر اساس توافقات انجام شده از ابزارهای پرداخت بین المللی شامل اعتبارات و برات اسنادی برای تامین مالی تجارت به ارزهای ملی و محلی استفاده کنند.

در حالی توافق جدید ایران و ترکیه به سمت اجرای پیمان‌های پولی و استفاده از ارزهای محلی حرکت می‌نماید که طی دو تا سه سال اخیر اقدامات دستگاه‌های مربوطه از جمله وزارت امور خارجه و بانک مرکزی برای ورود به پیمان‌های پولی در روابط تجاری ایران بیشتر شده است. این در حالی است که طی سال‌های اخیر و با تشدید تحریم‌ها علیه ایران در مهم‌ترین مساله آن با تحریم‌های بانکی، مبادلات ارزی و گردش دلار مشکلات زیادی را برای بانک‌های ایرانی و به دنبال آن فعالان اقتصادی و تجار ایجاد نمود، چرا که سیستم تعاملات خارجی را به شدت تحت تاثیر قرار داده و موجب مسدود شدن حساب‌های دلاری و یورویی ایران و عدم امکان استفاده از آنها در تجارت فرامرزی با شرکای تجاری شد.

با این حال طی یکی دو سال گذشته و به ویژه بعد از اجرایی شدن برجام و لغو تحریم‌ها با وجود این که شرایط دسترسی به درآمدهای دلاری تا حدی تسهیل شده است، اما به هر صورت با توجه به تحریمی که در رابطه با مبادلات برپایه دلار همچنان وجود دارد ترجیح بر توسعه پیمان‌های پولی قرار گرفت به طوری که حتی در برنامه ششم توسعه نیز ایجاد زمینه‌های لازم درباره انعقاد پیمان‌های پولی دو جانبه و چند جانبه از سوی دستگاه‌های ذیربط به ویژه بانک مرکزی، وزارت امور خارجه و وزارت اقتصاد مورد تاکید قرار گرفته است.

توافقاتی بین ایران و اکوادور برای گشایش حساب‌های خالی از وجوه دلار به امضاء رسید که خود زمینه‌ساز حذف تدریجی این ارز از مبادلات تجاری بین دو کشور بوده است. در ضمن توافقاتی بین بانک‌های مرکزی ایران و چین به منظور تسهیل در تسویه مبادلات بانکی با دو حساب به ارزهای یورو و یوآن انجام شد و این توافقات در مورد ایران و آذربایجان و یا ایران و مالزی نیز وجود داشت.

پیمانهای پولی روشی جدید در تاریخ مبادلات تجاری است که بر اساس توافق بین طرفین، تجارت با استفاده از پول‌های محلی انجام می‌گردد به عبارتی دیگر به جای استفاده از پول واسط مانند دلار و یورو پول کشورهای مبدا و مقصد مورد مبادله قرار گرفته و دیگر دلار واسطه تجاری نخواهد بود.این قرادادها در نتیجه کاهش ارزش دلار و بروز واکنشهایی در بخش های مختلف جهان به ویژه کشورهای شرق آسیا شکل گرفت به گونه ای که با ادامه روند ریزش این ارز کشورهای “آسه‌آن” مقاوم سازی اقتصادی و مالی را در دستور کار قرار داده و در سال 2000 با برگزاری اجلاسی در چیانگ‌مای تایلند، راهکارهای پیش رو را بررسی نمودند. این اجلاس چندین مصوبه مهم را که به ” طرح چیانگ مای” معروف شد در بر داشت که مهمترین آن امضای “پیمانهای پولی دوجانبه” بین اعضا برای جلوگیری از تکرار بحران های مالی بود. بر این اساس اولین پیمان پولی در دسامبر 2001 بین بانک مرکزی چین و تایلند در قالب طرح “چیانگ مای” امضا شد و تا سال 2003 تمامی کشورهای آسه‌آن این پیمان را دوبه دو امضا کردند و تا به امروز تعداد پیمانهای پولی منعقده بین کشورهای جهان به بیش از 50 مورد می رسد که چین با بالغ بر 30 پیمان در صدر قرار دارد و ژاپن، کره و روسیه نیز از دیگر سردمداران پیمانهای پولی محسوب می‌شوند.

اولین لژیونر دوچرخه سواری بانوان ایرانی

اولین لژیونر دوچرخه سواری بانوان ایرانی

ماندانا دهقانی از بانوان نام اور و مشهور رشته دوگانه می باشدکه در سال های اخیر توانسته است نشان های مختلفی در مسابقات جهانی و در اسیا کسب کند او هم اکنون به عنوان اولین لژیونر دوچرخه ‌سواری بانوان ایران شناخته می شود و هواداران زیادی دارد .ماندانا دهقان به اَلاصَیل (Al Asayl) امارات پیوسته است.در ادامه با ما همراه باشید.

اولین لژیونر دوچرخه سواری بانوان ایرانی

 

به نقل از ورزش سه، ماندانا دهقان که سال گذشته به عنوان هفتمی رقابت های دوگانه قهرمانی جهان رسیده بود، اخیرا مورد توجه مسئولان باشگاه اَلاصَیل (Al Asayl) قرار گرفته که در رشته دوچرخه سواری فعالیت می‌نماید. دهقان با عقد قراردادی به این تیم اماراتی پیوسته و با حجاب اسلامی برای آنها رکاب می‌زند تا خودش را به عنوان اولین لژیونر تاریخ دوچرخه سواری بانوان مطرح نماید.

این دختر دوچرخه‌سوار که البته رشته اصلی فعالیتش دوگانه می‌باشد، از طریق تست گیری به باشگاه اماراتی پیوسته است و قرار است از این به بعد با پیراهن این باشگاه اماراتی در مسابقات بین‌المللی شرکت نماید.

ماندانا دهقان در خصوص لژیونر شدنش به سایت ورزش بانوان گفت: روز تست‌گیری علاوه بر من، 2 نماینده از ایرلند، یک نفر از آمریکا، اردن، مراکش و امارات حاضر شده بودند که در نهایت 5 نفر انتخاب شدیم و قرارداد همکاری با این باشگاه را امضا کردیم.

او همچنین اعلام نمود که قرار است در اولین مسابقه تور چهار مرحله‌ای دوچرخه‌سواری که 29 مهر ماه در تایلند برگزار می‌گردد، در کنار تیمش شرکت کند.

جشنواره لوی کراتونگ پوکت

جشنواره لوی کراتونگ پوکت

جشنواره های زیبا یکی از دلایل اصلی گردشگران برای مسافرت به کشور های مختلف  است چرا که در جشنواره ها همیشه در زمان برگزاری شادی و نشاط خاصی بر فضای ان کشور حاکم بوده و همه بازار ها و هتل ها شرایط ویژه ای برای مسافران و گردشگران در نظر می گیرند و این مراسمات و ایین های زیبا برای گردشگران بسیار جذاب می باشند. در ادامه با ما همراه باشید تا شمارا با یکی از این جشنواره های زیبا در پوکت اشنا کنیم.

فستیوال لوی کراتونگ (Loy Krathong) یکی از جشنواره‌های معروف تایلند موسوم به “جشنواره نورها” است. این فستیوال که یک رویداد ملی است همه ساله در بعدازظهر روز دوازدهم ماه قمری، که معمولا مصادف با اول نوامبر است، برگزار می‌شود. آئین برگزاری این مراسم شامل مراسم مذهبی و عرفانی مختلفی است که در معابد بودایی اطراف پوکت انجام می‌شود اما مهمترین و معروف‌ترین بخش جشنواره لوی کراتونگ شناور کردن کراتونگ روی آب است. کراتونگ (Krathong) به فانوس شناوری گفته می‍شود که یک شمع و یک مجسمه مذهبی را همراه با آرزوهای شما با خود حمل می‌کند. دیدن انعکاس تصویر هزاران نور کوچک در آب، منظره‌ای جادویی و حیرت انگیز خلق می‌کند که می‌تواند تبدیل به یکی از زیباترین منظره‌هایی شود که در تور پوکت مشاهده خواهید کرد.

جشنواره لوی کراتونگ پوکتاین جشنواره یکی از رویدادهایی است که اصلا نباید در تور تایلند فرصت شرکت در آن را از دست داد و اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که به شانس و خوش یمنی اعتقاد دارید بدون شک باید در فستیوال لوی کراتونگ پوکت شرکت کنید. علاوه بر این، جشنواره لوی کراتونگ یکی از رویدادهایی است که برای کودکان بسیار دوست داشتنی و دلپذیر خواهد بود و مسلما به یکی از خاطرات زیبای آن‌ها از تور پوکت تبدیل خواهد شد.

شرایط حضور در جشنواره لوی کراتونگ پوکت

در ساعات پیش از غروب خورشید شاهد غرفه‌ها و دستفروش‌های بسیاری خواهید بود که کنار خیابان‌های پوکت اقدام به فروش کراتونگ (شناورها) می‌کنند. برای هر یک از افرادی که در تور پوکت همراه شما هستند باید یک کراتونگ خریداری شود. این شناور‌های کوچک پوشیده شده با گل، با شمع و مجسمه‌های مذهبی تکمیل شده و اغلب شبیه به گل نیلوفر هستند و در آوردن شانس و بخت خوب نقش اساسی را دارند.

با غروب خورشید و بالا آمدن ماه کامل در اسمان شب، کراتونگ خود را برداشته و به نزدیک‌ترین ساحل، دریاچه یا هر محیط آبی دیگری و همراه با موج یا جریان آب، آن را به آب بسپارید. تایلندی‌ها عقیده دارند که اگر کراتونگ از شما دور شد، سال پیش رو همراه با خوشبختی و خوشحالی و بخت خوب خواهد بود اما اگر کراتونگ دوباره به سمت ساحل برگردد، به این معنا است که شانس چندان با شما یار نخواهد بود.

یکی از نکات جالبی که درباره شناور کردن کراتونگ در تور پوکت وجود دارد این است که می‌توانید با قرار دادن بخش کوچکی از لوازم شخصی خود روی کراتونگ کاری کنید که بخت بیشتر با شما یار شود. برخی تکه‌ای از ناخن یا موهای خود را نیز روی شناور کراتونگ قرار داده و باور دارند که گناهان سال پیش آن‌ها شسته خواهد شد. همچنین برای انجام کار خیر گاهی یک سکه درون شناور کراتونگ گذاشته می‌شود. اغلب زوج‌های جوان و عشاق در جشنوراه لوی کراتونگ (Loi Krathong) تور پوکت، آرزوی خوشبختی و موفقیت کنار یکدیگر را دارند.

 جشن لوی کراتونگ پوکت از کجا منشا می گیرد؟

منشا و اصل جشنواره لوی کراتونگ نامشخص است اما این باور وجود دارد که نخستین بار حدود 800 سال پیش این فستیوال در سوخوتای (شمال بانکوک) که در آن زمان قدرتمندترین شهر آسیا بود، برگزار شد. نام این فستیوال خود بیانگر خیلی چیزها است: واژه لوی (Loi) به معنای “شناور کردن” و کراتونگ (Krathong) ساخته یا فنجان ساخته شده از برگ درخت است.

ایده پشت ساخت کراتونگ‌ها که از پوست تنه درخت موز ساخته می‌شوند، گذاشتن همه بدشانسی‌ها و ناخوشی‌ها در قایقی و سپردن آن‌ها به دست آب است. در ساخت کراتونگ‌ها دقت بسیاری به کار می‌رود و کار تزئین آن‌ها با گل‌ها، برگ‌ها درخت موز انجام شده و محلی برای قرار دادن شمع و 3 مجسمه مذهبی خالی گذاشته می‌شود.

معمولا زمان جشنواره لوی کراتونگ با تعطیلات مدارس در تایلند مصادف می‌شود. بنابراین همه خانواده در تزئین کراتونگ‌ها نقش ایفا می‌کنند. گاهی سکه، دسته‌ای مو یا تکه ای از ناخن نیز به نشانه صاحب کراتونگ شناور درون آن گذاشته می‌شود و سپس آن را راهی رودخانه، یا دریا کرده و دعا می‌کنند.

مردم تایلند بر این عقیده هستند که “قایق” بخت بد را دور کرده و شروع خوبی را برای سال آینده رقم خواهد زد. علاوه بر این جشنواره لوی کراتونک پوکت شب بزرگی برای عشاق است. زوج‌هایی که در این روز با یکدیگر آرزو می‌کنند از عشقی طولانی برخوردار خواهند شد به ویژه اگر کراتونگ‌های آن‌ها روی آب کنار یکدیگر باقی بمانند.

با وجود اینکه جشنواره لوی کراتونگ چندان مذهبی نیست اما برخی عقیده دارند که این فستیوال ادای احترامی به Mae Kohngkha، الهه آب است. اما فارغ از اهمیت این رویداد، اصلا نباید فرصت شرکت در جشنواره لوی کراتونگ را در تور پوکت از دست بدهید.

مکانی جذاب در جشنواره لوی کراتونگ در تور پوکت

جشنوراه لوی کراتونگ (Loi Krathong) در تمامی کشور تایلند برگزار می‌شود. در پوکت اغلب هتل‌ها بزرگ میزبان برگزاری رویدادهای خاص و مهم هستند و میهمانان می‌توانند به راحتی در این رویدادها شرکت کنند و کراتونگ‌های خود را به دست دریا بسپارند که با هزاران نور شمع روی امواج دریا منظره بسیار زیبایی پدید می‌آورد. در مکان‌هایی مثل پاتونگ، پسران کم سن و سال به ازای دریافت مبلغ اندکی داوطلب حمل کراتونگ‌ها به فاصله کمی دورتر می‌شوند.

جشنواره لوی کراتونگ در همه سواحل غربی جزیره پوکت برگزار می‌شود و افراد محلی در کنار مسافران تور تایلند به جشن می‌پردازند. از شلوغ‌ترین مکان‌هایی که در تور پوکت برای شرکت در جشنواره می‌توان به آن‌ها مراجعه کرد، دریاچه Nai Harn و ساحل پاتونگ است و افراد محلی معمولا به سواحل کاتا (Kata) و کارون (Karon) می‌روند.

دو مکان دیگری که در پاتونگ بسیار معروف هستند عبارتند از پارک ساپان هین (Saphan Hin) و پارک سوان لوانگ (Suan Luang/King Rama IX) و همیشه جمعیت زیادی در این مکان‌ها حضور دارند.

مراسم زیبای ارواح گرسنه پوکت

مراسم زیبای ارواح گرسنه پوکت

چینی ها نیز همانند مردم سایر جهان دارای رسم ها و ایین های زیبایی هستند و این مراسمات را با عقیده انجام می دهند و این برای گردشگران سایر نقاط جذاب بوده و تمایل دارند در زمان برگزاری این ایین ها در انجا حضور داشته باشند و این لحظات را کنار انها به زیبایی سپری کرده و با ایین غنی کشور های مختلف اشنا شوند در ادامه با ماهمراه باشید.

جشنواره Por Tor یا “ارواح گرسنه” یکی از رویدادهای خیریه برای چینی‌های معتقد است که در تور پوکت شاهد آن خواهید بود. در این فستیوال غذاهایی خاص، گل و شمع نثار روح درگذشتگان می‌شود و هدایای دیگری نیز برای غذا دادن به ارواح گرسنه‌ای که خویشاوندی ندارند تقدیم خواهد شد زیرا این عقیده وجود دارد که این ارواح در آن ماه از جهنم آزاد شده‌اند.

مراسم زیبای ارواح گرسنه پوکت

با شرکت در تور پوکت می‌توانید در هر یک از معابد و مقبره‌های چینی موجود در جزیره، این رویداد زیبا را خودتان تجربه کنید. یا می‌توانید به مقبره Seng Tek Bel در جاده پوکت و بازار روز در جاده رانونگ بروید تا از دو تا از بزرگترین جشنواره‌های ارواح گرسنه لذت ببرید.

اطلاعاتی  که در مورد جشنواره ارواح گرسنه در پوکت باید بدانیم

معبد Seng Tek Bel که به معبد پور تور کونگ (Por Tor Kong) نیز معروف است، درست کنار مدرسه Bann Bang Neow قرار دارد و مرکز این جشنواره به حساب می‌آید زیرا به مدت هفت روز و هفت شب میزبان برگزاری این رویداد سالانه است و این در حالی است که دیگر مقبره‌ها و معابد نهایتا دو روز را به این فستیوال اختصاص می‌دهند.
بازار روز خیابان رانونگ (Rarong) و مناطق اطراف نیز در مدت برگزاری فستیوال خیلی شلوغ می‌شوند. تمامی این بازار با رنگ‌های مختلف تزئین شده و محل برگزاری فعالیت‌هایی جالبی از ظهر تا نیمه شب خواهد بود که از این جمله می‌توان به مراسم خیریه، رقص شیرها، اجراهای شعبده بازی، کنسرت زنده، نمایش‌های آواز و حرکات موزون و بسیاری سرگرمی‌های دیگر اشاره کرد. دیدن و شرکت در این فعالیت‌ها می‌تواند یکی از خاطرات شیرین تور تایلند باشد.

در هر دوی این مکان‌ها غرفه‌های زیادی برای فروش غذاهای محلی وجود دارد. این فستیوال تور پوکت فرصت بسیار خوبی برای خرید غذاهای محلی تایلندی است که تحت تاثیر فرهنگ چینی قرار گرفته‌اند زیرا قیمت آن‌ها کاملا منصفانه است. در طول این جشنواره معمولا چندین رژه بزرگ نیز برگزار می‌شود. کودکان دبستانی و مردم محلی بهترین لباس‌های سنتی محلی خود را به تن می‌کنند و بسیاری از دختران لباس چیونگسام قرمز (cheongsam) به تن می‌کنند که یک لباس به سبک چینی است و با خود گل و کیک‌هایی به شکل لاک پشت و میوه به مقبره‌ها می‌برند. دیدن همه این‌ها در تور پوکت بسیار لذت بخش خواهد بود.

کیک های زیبای قرمز برای ارواح گرسنه

فرهنگ و آداب و رسوم چینی‌تایلندی هنوز نشان دهنده عقیده و باوری عمیق به مفهوم تعهدات خانوادگی و احترام به اجداد است. بخش عمده هدایایی که روی محراب قرار می‌گیرند کیک‌های لاک پشتی قرمز رنگ در اندازه‌های مختلف هستند که از آرد و شکر درست می‌شوند. شما نیز ممکن است از دیدن این کیک ها در تور پوکت تعجب کنید و این سوال برایتان پیش بیاید که چرا “لاک پشت قرمز”؟

به این دلیل که لاک پشت نزد چینی‌ها نماد قدرت و طول عمر است و رنگ قرمز به معنای خوش شانسی است. بنابراین هدیه کردن لاک پشت قرمز فقط هدیه‌ای برای اجدادشان نیست بلکه به این معنا است که به نوعی زندگی خود را طولانی‌تر می‌کنند.

زمان برگزاری جشنواره ارواح گرسنه تور پوکت: این فستیوال سالانه در نخستین روز نیمه ماه از ماه هفتم تقویم چینی برگزار می‌شود که معمولا حوالی اواخر آگوست تا اوایل سپتامبر است.

محل برگزاری: مقبره Seng Tek Bel، کنار مدرسه بان بنگ نئو در جاده پوکت و بازار روز شهر در جاده رانونگ.

پارک های ابی جذاب تایلند

پارک های ابی جذاب تایلند

یکی از تفریحات مفرح در تعطیلات تابستانی رفتن به یکی از پارک های ابی است که قطعا می تواند شادی و نشاط زیادی برای شما و خانواده تان فراهم کند و لحظات به یاد ماندنی را برای شما در ذهن ثبت کند.تایلند در فصل تابستان دمایی در حدود 28درجه سانتی گراد دارد و هوای بسیار مناسبی برای استفاده از پارک های ابی است که شما می توانید در تور تایلند در این هوا برای خنک شدن و داشتن لحظاتی سرشار از شادی به پارک ابی تایلند رفته و از تفریحاتی مانند تونل های ابی وسرسره ها و… لذت ببرید.

پارک های ابی جذاب تایلنداز بانکوک گرفته تا پاتایا، از هواهین گرفته تا پوکت، بزرگترین پارک‌های آبی تایلند همگی در داخل یا نزدیک به مهم‌ترین مقصدهای گردشگری این کشور قرار گرفته‌اند. لیست ما از بهترین پارک آبی تایلند را بررسی کنید: یک لحظه فکر کردن به هیجان بودن در این مکان‌های جذاب، شاید کاری کند که بخواهید یک بار دیگر به تور تایلند بروید.

پارک آبی زیبای  Scenical World در خائو یای

پارک آبی Scenical World در خائو یای

Scenical World در خائو یای، بزرگترین شهربازی و پارک آبی در منطقه شمال شرق تایلند است. منطقه خائو یای منطقه‌ای بسیار زیبا و کوهستانی بوده و در 150 کیلومتری شمال شرق بانکوک قرار گرفته است. این پارک آبی 15 سرسره آبی و استخر دارد و هم به بزرگترها و هم به بچه‌ها فرصت می‌دهد در تور تایلند یک روز پر از تفریح همراه با آب‌تنی و شنا داشته باشند. موارد امنیتی در این پارک به هیچ عنوان نادیده گرفته نمی‌شوند. تمام بچه‌های زیر 12 سال باید همراه یک بزرگتر باشند.

پارک آبی جذاب کوکو در سامویی

پارک آبی کوکو در سامویی

مجموعه تفریحی Coco Splash Adventure، یک پارک آبی نسبتا کوچک در منطقه لامای کو سامویی، به فاصله خیلی کوتاه از ساحل است. این پارک 4 استخر با 7 سرسره و تعداد زیادی فعالیت‌های تفریحی برای بچه‌ها دارد. اینجا مکانی مناسب برای خانواده‌ها برای فرار از گرمای روز در

و گذراندن اوقاتی پر نشاط است. پارک آبی کوکو 10 هزار هزار متر مربع مساحت داشته و جاذبه‌هایش شامل خود پارک آبی، زمین گلف کوچک، بانجی ترامپولین، قایق برقی (همانند ماشین برقی البته در استخر)، ماشین‌های کارتینگ پدالی و قلعه بادی است. این به این معنی است که بازی‌ها و تفریحات این پارک بیشتر بچه‌های خیلی کوچک را هدف قرار داده‌اند، البته بعضی از سرسره‌ها محدودیت سنی و قدی دارند.

پارک آبی زیبای رامایانا پاتایا

پارک آبی رامایانا پاتایا

پارک آبی رامایانا (Ramayana Water Park) یک زمین آب‌بازی بسیار بزرگ است که با محیطی طبیعی و فوق‌العاده زیبا احاطه شده و به جاذبه‌های در حال زیاد شدن منطقه Silverlake در جنوب پاتایا پیوسته است. با 50 سرسره و جاذبه مختلف، در زمینی به مساحت 184 هزار متر مریع، پارک آبی رامایانا پاتایا بزرگترین در نوع خودش در کل تایلند است. یک تالاب کوچک با چندین وسیله آبفشان برای بچه‌های خیلی کوچک مناسب است، به خصوص به این خاطر که این بخش سایبان دارد و از پوست آنها در برابر نور آفتاب محافظت می‌کند. پوست و چشم‌های تمام حاضران در این پارک آبی از مواد شیمیایی در امان است، چرا که در واقع هیچ ماده‌ای از این نوع در آب این مجموعه وجود ندارد. تمام استخرهای پارک آبی رامایانا از آب‌های تازه چشمه‌های منطقه پر می‌شوند و از یک سیستم تصفیه مدرن عبور کرده و تمیز می‌شوند. توصیه نمی‌کنیم این کار را بکنید، ولی در واقع در تئوری این آب قابل نوشیدن است.

 

 

 

بهترین مراکز خرید در ناکلوا پاتایا

بهترین مراکز خرید در ناکلوا پاتایا

در ناکلوای پاتایا اگرچه تعداد مراکز خرید به نسبت کم می باشند اما کیفیت مناسب کالا های موجود در فروشگاه ها این نقصان را جبران نموده و شما می توانید کالا های باکیفیتی را از این مجتمع های فروشگاهی تهیه نمایید.می توان به شما این تضمین را داد که کالا هایی که شما در تور پاتایا تهییه می کنید از لحاظ کیفیتی نه تنها در کل تایلند بلکه درجهان نیز بی نظیر هستند و کیفیت این کالا ها با کالا های سایر نقاط قابل قیاس نمی باشند و کیفت انها مثال زدنی است.

بهترین مراکز خرید در ناکلوا پاتایاکالاهایی که در لیست ما از 5 تا از بهترین مکان‌های خرید در ناکلوا آورده شده‌اند، اکثرا محصولات محلی هستند؛ به این معنی که خریدهایی که شما در اینجا در تور پاتایا انجام می‌دهید کمک بزرگی به جامعه و هنرمندان محلی این بخش از شهر می‌کنند. همان‌طور که در ادامه خواهید دید کالاهایی که در اینجا عرضه می‌شوند چیزهایی نیستند که شما معمولا انتظار دارید با برچسب محصولات محلی ببینید؛ در بیشتر موارد کیفیت محصولات فوق‌العاده بالا و در سطح جهانی است.

مکانی مناسب برای خرید سوغات

مکانی بی‌نظیر برای پیدا کردن همه چیز، از سوغات‌ها و صابون‌های خوشبو گرفته تا مبلمان سنتی تایلندی، فروشگاه OTOP یا One Tambon, One Product در جاده شمالی پاتایا است. این ساختمان انبار شکل، دنیایی از شگفتی را برای مسافران تور تایلند کنار گذاشته است. فروشگاه‌های زنجیره‌ای OTOP بخشی از برنامه دولت برای کمک به تولیدکنندگان محلی است که از طریق فروش دست‌سازهایشان امرار معاش می‌کنند. مسافران تور پاتایا می‌توانند مطمئن باشند که هر چیزی که در این محوطه 1500 متر مربعی می‌بینند، با دست و در همین منطقه ساخته شده است. خرید سوغاتی تایلند در اینجا نه تنها برای جامعه محلی خوب است، بلکه کالاهای این فروشگاه کیفیت بی‌نظیری دارند و قیمت‌ها نیز عموما منصفانه هستند.

مرکز خرید خز و چرم توسکانو پاتایا

این محوطه 2400 متر مربعی فروشگاهی، در یک ساختمان سفید و درخشان قرار دارد که با ستون‌های یونانی و سالن باشکوه و پر شده با مجسمه‌اش بیشتر شبیه به یک معبد است. محصولاتی که در فروشگاه Toscano به فروش می‌رسند، لباس‌های چرمی و خزدار با کیفیت بالا شامل گستره متنوعی از کت‌ها و همچنین کیف، کفش، کمربند، کراوات و لوازم جانبی هستند. برخی از آن‌ها منحصرا در همین فروشگاه تولید می‌شوند. لباس‌های تولید شده با پوست حیواناتی مانند کروکودیل، سفره ماهی و مار را نیز می‌توانید در اینجا پیدا کنید.

کلکسیونی از جواهرات دنیا

این ساختمان با شکل خاصش در جاده شمالی پاتایا، منزلگاه بزرگترین موزه سنگ‌ها و جواهرات قیمتی در آسیا است. در اینجا شما می‌توانید در تور تایلند نحوه برش و ساخت جواهرات را نیز ببینید. این مجموعه همچنین کلکسیون بزرگی از حلقه‌ها، گردنبندها، آویزها، دستبندها و گوشواره‌ها را برای فروش دارد که هر کدام با سنگ‌های قیمتی و کیفیت بالا در اندازه‌های مختلف تزیین شده‌اند. در تور پاتایا در هنگام خرید در فروشگاه World Gems Collection می‌توانید مطمئن باشید دقیقا همان چیزی را می‌خرید که فکر می‌کنید در حال خرید آن هستید.

بازار شمال پاتایا

بازار جاده سوخومویت را با نام بازار شمال پاتایا نیز می‌شناسند. این بازار تنها بازار محلی در جاده سوخومویت بوده و پیدا کردنش در تور پاتایا بسیار راحت است. این بازار درست در کنار ورودی مینی سیام و مجموعه دنیای بوکس پاتایا قرار گرفته و خانه حدود 600 دکه است که حدود صد تای آنها خوراکی‌های محلی و حدود 300 تا از آنها پوشاک عرضه می‌کنند. دیگر محصولاتی که می‌توانید در اینجا ببینید شامل قطعات خودرو، محصولات آرایشی و بهداشتی، گیاهان، جانوران خانگی، دست‌سازهای مذهبی و گستره متنوعی از لوازم دست دوم می‌شود. به خاطر دور بودن از مرکز شهر، این بازار بین مردم محلی خیلی بیشتر از گردشگران محبوب است و در نتیجه کالاها در اینجا ارزان‌تر بوده و بازار کمتر حال و هوای توریستی دارد. حضور در این بازار یک تجربه اصیل و به‌یادماندنی برایتان بوده و مکانی عالی برای پیدا کردن شلوارهای جین و تیشرت‌هایی با قیمت‌های فوق‌العاده ارزان در تور تایلند است.

مجتمع های فروشگاهی در جومتین پاتایا

مجتمع های فروشگاهی در جومتین پاتایا

یکی از زیبایی های هر مسافرتی بازدید از مراکز خرید و بازار های شهر های مختلف است .به همین دلیل بیشتر افراد در ابتدای سفر در جست وجوی مراکز خرید با ویژگی های مناسب از جمله تخفیفات خوب دسترسی اسان و… برمی ایند تا بتوانند سوغات مناسبی برای دوستان و فامیل تهیه کرده و یادگار و نمادی از سفر خودکه معمولا هنر های دستی هر شهر می باشد را از بازار های محلی خرید نمایند. در ادامه با ما همراه باشید تا به شما عزیزان مجتمع های فروشگاهی در جومتین پاتایا را معرفی نماییم.

مجتمع های فروشگاهی در جومتین پاتایا

گزینه‌های خرید در منطقه جومتین پاتایا، شامل مراکز و مجتمع‌های فروشگاهی خاص در کنار غرفه‌های ساحلی همه جا حاضر می‌شوند؛ دکه‌هایی که هر جا در تایلند شن وجود داشته باشد آنها را هم می‌بینید. با این که گستره تجربه خرید در اینجا به اندازه مناطقی مانند ساحل پاتایا چشمگیر نیست، با این حال می‌توانید یک روز خوب در بیرون را سپری کرده و کالاهایی با تخفیف‌های خوب در تور پاتایا خریداری کنید.

جاذبه بیشتر این مراکز خرید، چیزی فراتر از محصولاتی است که در آنها به فروش می‌رسند. لیست ما از 5 تا از بهترین مراکز خرید در ساحل جومتین پاتایا، شامل مکان‌هایی می‌شود که سرگرمی‌ها، نمایش‌های فرهنگی و موزیکال، نمایشگاه‌های مفرح و غذاهای عالی را به مسافران تور تایلند ارائه می‌دهند و برای تمام اعضای خانواده و نه فقط کسانی که عاشق خرید هستند یک روز خوب و لذت‌بخش به یادگار می‌گذارند. در این مکان‌ها می‌توانید تخفیف‌های باورنکردنی از کالاهای اصلی برندهای معروف و همچنین کالاهای کپی ارزان در بازارهای محلی را پیدا کنید.

بازار  زیبای شناور پاتایا

نام اصلی بازار شناور پاتایا در واقع بازار شناور چهار منطقه است، چرا که غرفه‌ها، نمایش‌ها و آبراه‌های فضای 100 هزار متر مربعی این بازار، چهار منطقه شمال، شمال شرق، مرکز و جنوب تایلند را نمایندگی می‌کنند. 114 فروشنده این بازار، در این مناطق تقسیم شده‌اند و کالاهایی را می‌فروشند که به هر منطقه مربوط هستند. نتیجه وجود مجموعه‌ای چشمگیر از لباس‌ها، صنایع دستی، کارهای هنری، جواهرات، غذاها، میوه‌ها و انواع سوغات‌ها است. این بازار یک دهکده ساخته شده برای توریست‌های تور تایلند بوده و در آن نمایش‌های فرهنگی برگزار می‌شوند؛ ویژگی‌هایی که این بازار را به مکانی تفریحی، امن و با حال و هوای سنتی تبدیل کرده و یک روز عالی بیرون‌گردی در تور پاتایا و همچنین تجربه یک خرید عالی را فراهم می‌کنند.

بازار بزرگ اوت لت پاتایا

مرکز خرید اوت لت پاتایا، مجموعه‌ای از برندهای مطرح بین‌المللی و محلی را در فضایی مدیترانه‌ای با تخفیف‌های شگفت‌انگیز قرار داده است. در اینجا می‌توانید برای کالاهای اصلی برندهایی مانند لیوایس، آدیداس، کمل، نایکی، برادران وارنر، لاکوست و خیلی‌های دیگر، تخفیف‌های فوق‌العاده بالا و تا 70 درصد پیدا کنید. طبقه پایین ساختمان، در فضایی مانند یک بازار خیابانی که در Premium Fashion Mall بازسازی شده، می‌توانید در تور تایلند محصولات با کیفیتی از نام‌هایی مانند سامسونایت و Crocs را بر روی قفسه‌ها و پیشخوان‌های این فروشگاه پیدا کنید. تعداد محدودی رستوران در این مکان وجود دارند؛ یکی از آن‌ها یک غذاخوری تایلندی است که غذاهای با کیفیت بسیار بالا و قیمت‌های فوق‌العاده پایین ارائه می‌دهد.

بازار زیبای دهکده پاتایا

مرکز خرید دهکده پاتایا طراحی منحصربه‌فردی دارد و فضایی برای بیشتر از 100 مغازه در محوطه‌ای نیمه‌باز و 27000 متر مربعی ایجاد کرده است. این مرکز خرید منزلگاه چندین فروشگاه لباس و سوغات منحصربه‌فرد شامل فروشگاه “یک تامبون، یک محصول” می‌شود که در آن محصولات تولید شده توسط مردم محلی به فروش می‌رسد. در محیط سبز و طبیعی این مرکز خرید، مجموعه‌ی خوبی از رستوران‌ها با غذاهای بین‌المللی و تایلندی در اختیار دارید. بسیاری از دفترها و شرکت‌های خدماتی محلی نیز از فضای دیدنی The Village نهایت بهره را می‌برند. این مکان یک بازار شناور کوچک و نمایش‌های زنده سرگرم‌کننده دارد و برای کسانی که از ویلچر استفاده می‌کنند به خوبی در دسترس است.

بزرگترین بازار پاتایا

بازار شبانه تپراسیت پاتایا یکی از بزرگترین‌ها در نوع خودش در این منطقه و مطمئنا یکی از محبوب‌ترین‌ها در میان گردشگران تور تایلند و همچنین مردم محلی است. در تور پاتایا در این بازار می‌توانید تخفیف‌های خوبی برای کالاهایی مانند لباس، جواهرات، لوازم جانبی تلفن همراه، سی‌دی و دی‌وی‌دی‌های کپی، لوازم آرایش، اسباب‌بازی، گجت‌های الکترونیکی، انواع سوغات و غذا پیدا کنید. این بازار به شکل منظمی ردیف‌بندی شده و دو بخش سقف‌دار به طور کامل به فروش گستره شگفت‌انگیزی از غذاها و خوراکی‌های تایلندی شامل همه چیز از غذاهای دریایی گرفته تا شیرینی‌ها و دسرها اختصاص داده شده‌اند. با در نظر نگرفتن این که چه چیزی می‌خرید و از کدام یک از این صدها غرفه خرید می‌کنید، کیفیت کالاها عموما خوب است و قیمت‌ها عالی هستند، مخصوصا اگر کمی چانه بزنید.

 

 

تور پوکت همزمان با جشن سال نو چینی

جشن سال نو چینی

در ماه ژانویه سال نو چینی فرا می رسد و در پوکت مراسم های باشکوهی همچون اتش بازی و سرگرمی های رنگارنگی برگزار می شود شما می توانید با انتخاب تور پوکت در زمان جشن سال نو چینی از همه این زیبایی ها لذت ببرید و لحظات به یاد ماندنی را برای خود ثبت کنید . این جشن از بزرگترین جشنواره جمعیت چینی پوکت محسوب شده و در این برهه زمانی مردم شادمانی بسیاری دارند و به دلیل تخفیفات فوق العاده بازارها بسیار شلوغ و پر رونق می باشند و گردشگران زیادی به این منطقه جذب می شوند. در ادامه با ما همراه باشید.

تور پوکت همزمان با جشن سال نو چینیدر کنار جشن سال نو چینی، همه ساله فستیوال قدیمی پوکت نیز در منطقه چینی‌پرتغالی شهر پوکت برگزار می‌شود. سرگرمی‌ها و رویدادهایی مثل رقص دراگون نیز در طول این فستیوال دو روزه برگزار می‌شود که در آن خیابان‌ها سرشار از رنگ می‌شود. با وجود این که جشن سال نو چینی به صورت رسمی از 28 تا 30 ژانویه برگزار می‌شود، اما تاریخ جشن در مناطق مختلف تایلند متفاوت است. در سال 2017 در پوکت مراسم سال نو بین 2 تا 4 فوریه برگزار شد.

مراسم های جذاب سال نو چینی در پوکت

مرکز رسمی توسعه گردشگری تایلند (TAT) و شهر پوکت مراسم جشن سال نو چینی را با فستیوال سالانه پوکت قدیم یکی کرده و در پارک عمومی کنار دفتر مرکزی سازمان توسعه گردشگری در خیابان پوکت مراسمی برگزار می‌کنند که شامل اجراهای رنگارنگ و متنوعی مثل رقص اژدها و رقص‌های سنتی محلی می‌شود. چهار خیابان قدیمی و مهم شهر پوکت یعنی خیابان‌های تالانگ، کرابی، دیبوک (Dibuk) و Phang Nga، به مدت سه شب بسته شده و اجازه تردد به اتومبیل و وسایل نقلیه داده نمی‌شود و در پیاده روها جشن برپا می‌شود. در مدت برگزاری جشن سال نو، هال خانه‎‌های چینی نیز با گلدان‌های گل، بشقاب‌های بزرگ پرتقال و نارنگی و یک سینی حاوی هشت نوع میوه شیرین خشک شده تزئین می‌شود. در ورودی بسیاری از مغازه‌ها و خانه‌ها بنرها و پارچه‌های قرمزی نصب می‌شود زیرا اعتقاد دارند که این کار باعث شانس و خوش یمنی و خوشحالی در سال پیش رو خواهد شد. این مراسم زیبا که تماشا و شرکت در آن در تور پوکت حتما توصیه می‌شود همانند سیرکی است همراه با اجرای رقص‌های سنتی، غذا، موسیقی و هنر.

اگر قصد دارید در تور تایلند در این جشن شرکت کنید بهتر است در طول جشن هر روز عصر ساعت 18:00 نزدیک دفتر TAT حضور داشته باشید زیرا مراسمی برگزار می‌شود که در طی آن درست کردن برخی از دسرهای سنتی تایلندی نشان داده می‌شود و نمونه رایگان آن بین تمامی حضار پخش می‌شود. آنچه در تور پوکت نباید از آن غافل شد، بازدید از مقبره‌های پوکت است که تور آن همه روزه توسط دفتر TAT برگزار می‌شود. جهت شرکت در این تورهای یک روزه باید از قبل با دفتر TAT تماس گرفته و هماهنگ کنید. هزینه این تورها رایگان و شرکت برای عموم آزاد است. در صورت تمایل برای شرکت در تورهای یک روزه مقبره‌ها و معابد پوکت با دفتر سازمان گردشگری تایلند، دفتر پوکت به شماره +6676-211113 تماس بگیرید.

آدرس: پارک سالگرد تولد ملکه و خیابان تالانگ، خیابان کرابی، خیابان Dibuk و خیابان Phang Nga.

انواع خوراکی های جشن سال نو چینی

مراسم سال نو چینی فرصت بسیار خوبی برای امتحان تمامی غذاهای خاص و خوشمزه محلی است. مسلما در مراسم و جشن‌های سال نو بیش از هر زمان دیگری در سال غذا تولید و مصرف می‌شود و انتخاب تور پوکت در این زمان فرصت بسیار خوبی برای خوردن و امتحان کردن غذاهای سنتی متعددی است که برای خانواده، دوستان و یا اجداد و پیشینیان فراهم می‌شوند.

تایلندی‌ها اعتقاد دارند که خوردن غذاهای خاصی در این هنگام از سال خوش یمنی به همراه می‌آورد و بنابراین مواد خاصی را به غذاها اضافه می‌کنند. اما از طرفی خوردن غذاهایی مثل توفو بدشانسی می‌آورد بنابراین غذاهایی این چنینی برای مدتی کنار رفته و جای خود را به خوراک‌های خوش یمن‌تری می‌دهند. بنابراین اگر در هنگام جشن سال نو چینی در تور پوکت شرکت می‌کنید خوردن توفو و غذاهایی که بدشانسی می‌آورند را فراموش کنید.

غذا، بخش جدایی ناپذیر مراسم‌ها و جشن‌های سنتی در تایلند است. در شب سال نو خانواده‌های چینی شام خاصی فراهم می‌کنند که به نشانه احترام به ارواح درگذشتگان پیشکش می‌شود. در این شب مراسم همگانی weilu گرد میز ضیافت خانوادگی برگزار می‌شود، که نام آن به صورت تحت الفظی به معنای “گرداگرد اجاق گاز” است. این مراسم راهی برای پیوند با ارواح درگذشتگان با خانواده حاضر است و نمادی بر وحدت خانوادگی است.

جذابیت های جشن سال نو چینی در پوکت

در تور پوکت و در طول جشن سال نو شاهد خانه‌های چینی خواهید بود که اتاق نشیمن آن‌ها با گلدان‌های گل، ظرف میوه حاوی پرتقال و نارنگی و سینی شامل هشت نوع میوه شیرین خشک شده تزئین شده‌اند. سر در ورودی اغلب مغازه‌ها و خانه‌ها با بنرها و پارچه‌ها قرمز رنگ و وسایل تزئینی دیگری که خوش شانسی و شادی به همراه می‌آورند تزئین شده‌اند.

در جشن سال نو بسیاری از افراد لباس قرمز به تن می‌کنند زیرا بر این باورند که رنگ قرمز بختی خوب و روشن به همراه خواهد داشت. آن‌ها معتقدند که رفتار و ظاهر افراد در هنگام جشن سال نو، رنگ و بوی کلی تمامی سال را مشخص می‌کند بنابراین به کودکان و دوستان مجرد و افراد درجه یک خانواده پاکت‌های قرمز حاوی پولداده می‌شود که خوش یمنی به همراه دارد. پرتقال و نارنگی نیز نشانه‌های خوشبختی وافر هستند. بنابراین اگر در تور پوکت در طی دو هفته جشن سال نو قصد بازدید از یک خانواده چینی را دارید برای تضمین روابط طولانی مدت با آن خانواده حتما پرتقال و نارنگی به عنوان هدیه با خود ببرید.

خداحافظی با سال کهنه  و خوشامدگویی به سال جدید

آتش بازی‌هایی که همزمان با جشن سال نو در تور پوکت شاهد آن خواهید بود و اغلب دارای سر وصدای زیادی هستند، یکی از روش‌های سنتی برای بیرون فرستادن سال کهنه و خداحافظی با آن و خوشامدگویی به سال جدید است. در طول فستیوال سال نو چینی در پوکت، هر روز این اتفاق رخ می‌دهد. در شب سال نو با فرا رسیدن نیمه شب، بر طبق آداب و رسوم باید در و پنجره‌های تمامی خانه‌ها باز باشد تا سال کهنه بتواند خانه را ترک کند.

یکی از بهترین زمان‌ها برای انتخاب تور تایلند، همزمان با فستیوال سال نو چینی است. غذاهای عالی، تخفیف‌های خرید بسیار خوب در مراکز خرید و مغازه‌ها، به علاوه تخفیف هتل و خطوط هوایی، تمامی این مزیت‌ها در کنار یک فستیوال رنگارنگ و متنوع در مکانی خاص، تور پوکت را منحصر به فرد می‌کند.

 

جشن سال نو تایلندی

جشن سال نو تایلندی

سونگکران از تاریخ 13تا 15 آوریل در کرابی جشنی زیبا و با مزه بر گزار می شود. این فستیوال، همزمان با سال جدید تایلندی است که بر اساس تقویم قمری بودایی هندویی بر گزار می شود. سونگکران یک جشن جهت شکر گذاری باریدن باران در فصل بارندگی بعد از گذشت چهار ماه خشک سال است.این جشن زیبا با شست و شوی مجسمه های بودا در معابد و خانه ها و اب ریختن بر روی دست والدین و بزرگتر های اقوام انجام می شود. درسونگکران مردم اعتقاد دارند که باید در این زمان کمتر کارکنند و بامردم و همشهریان رفتار شایسته ای داشته باشند و از دروغ گویی پرهیز کنند.

جشن سال نو تایلندیبا این که این جشن همچنان در بسیاری از خانه‌های مردم تایلند به آرامی انجام می‌شود، اما با افزایش مسافران تور تایلند، این جشن نیز به خیابان‌های محبوب‌ترین مقاصد کشور کشیده شد و در عمل به یک جنگ آب‌بازی تمام عیار تبدیل شد. بانکوک و چیانگ مای شهرهایی هستند که برای سرزنده بودن و جذابیت جشن سونگکران در آنها شناخته می‌شوند. اما تور کرابی و منطقه آو نانگ نیز مکانی خوب برای تفریح کردن در این ایام است.

آب پاشیدن به هر شخصی که می‌بینید فعالیت اصلی در سه روز جشن سونگکران در کرابی است. بچه‌ها و بزرگترها به سطل‌های آب، تفنگ‌های آبپاش در اندازه‌ها و اشکال مختلف و (وقتی نزدیک به خانه‌هایشان باشند) حتی شلنگ آب مجهز شده و آب‌بازی را شروع می‌کنند. خانواده‌ها و جمع دوستان سوار بر وانت‌هایی که با دو بشکه آب تجهیز شده‌اند در خیابان‌ها می‌گردند و هر رهگذری را که ببینند خیس می‌کنند. حال و هوای دوستانه و مفرحی برقرار است و در تور تایلند راهی عالی برای خنک شدن در هوای گرم این زمان از سال است. بهترین مکان برای آب‌بازی در زمان سونگکران در تور کرابی، جاده ساحلی آونانگ است.

البته تغییر ماهیت سونگکران به این فستیوال خیابانی معایبی نیز با خود به همراه داشته است. بعضی فکر می‌کنند اضافه کردن یخ یا رنگ به آب کار جالبی است که باعث می‌شود آب به شکل آزاردهنده‌ای سرد باشد؛ همچنین ممکن است آسیب به چشم‌ها وارد شود. تمایل به خیس کردن هر بنی‌بشری که در محدوده دید وجود دارد، گاهی باعث می‌شود بعضی با بی‌درایتی موتورسواران را خیس کنند، بدون در نظر گرفتن این که ممکن است باعث تصادف شوند. در نتیجه تعداد ایست‌بازرسی‌ها در زمان این جشن سال به سال افزایش یافته و پلیس تلاش می‌کند رانندگان مست و کسانی که رفتارهای پر خطر انجام می‌دهند را دستگیر کند.

مواردی در مورد سونگکران در تور کرابی

  • جشن سونگکران چیزی است که یکبار هم که شده باید در زندگیتان آن را تجربه کنید. فقط باید خیلی دقت کنید، رانندگی نکنید و با پای پیاده از جشن لذت ببرید. چند نکته در ادامه به شما می‌گوییم تا بتوانید در تور کرابی نهایت بهره را از این جشن ببرید.
  • دوربین ضد آب داشته باشید و کیسه‌های پلاستیکی مخصوص تهیه کنید تا از تلفن همراه و پول نقد خود محافظت کنید. این کیسه‌ها روز قبل از جشن به مقدار فراوانی در دسترس هستند.
  • لباس‌های ساده ارزان و همچنین مناسب بپوشید. بوده‌اند افرادی که به خاطر داشتن لباس‌های نامناسب بازداشت شده‌اند. به یاد داشته باشید که لباس‌های روشن و نازک وقتی خیس شوند بدن را نمایان می‌کنند.
  • به هیچ عنوان موتورسیکلت سوار نشوید. با وجود رانندگانی که که ممکن است رفتارهای غیر قابل پیش‌بینی انجام دهند، آب‌پراکن‌های جدی و این واقعیت که خیابان‌های خیس می‌توانند لغزنده باشند اصلا ارزشش را ندارد.
  • کرم ضد آفتاب بزنید و مرتب آن را استفاده کنید، چرا که با آب شسته می‌شود.
  • به یاد داشته باشید که تمام این‌ها فقط برای شادی و خوش‌گذرانی است.

 

 

سفر به ساحل پاتایا

سفر به ساحل پاتایا

ساحل پاتایا بسیار زیبا و دلنشین است و بیشتر مناطق تجاری و رفاهی این ساحل در محوطه ای کوچک تجمع یافته اند و گشت وگذار در ساحل و  مراکز خرید به سادگی امکان پذیر بوده و با پای پیاده می توان از تمام این مناطق بازدید کرد و به دلیل نزدیکی هتل ها به این مناطق نیازی به کرایه وسایل نقلیه نخواهید داشت و در هزینه های شما صرفه جویی به عمل خواهد امد. سفر به سواحل اطراف مانند جومتین و ناکلوا نیزبه سادگی امکان پذیر است.در ادامه با ما همراه باشید.

سفر به ساحل پاتایا

جابه جایی با موتورسیکلت در پاتایا

برخی از مسافران “ماجراجو” تور تایلند با موتورسیکلت جابه‌جا می‌شوند؛ با مبلغ 150 تا 200 بات برای یک روز برای یک موتور 100 یا 125 سی‌سی. اگر موضوع برایتان خیلی جدی است می‌توانید یک موتور 750 یا 1000 سی‌سی را با مبلغ 500 تا 2500 بات در روز کرایه کنید. واضح است که برای کرایه موتور باید گواهینامه رانندگی معتبر داشته باشید؛ یا گواهینامه تایلندی یا بین‌المللی. مکانی که موتور از آن کرایه می‌کنید گواهینامه شما را چک نخواهد کرد، ولی پلیس احتمالا این کار را می‌کند. اگر گواهینامه ندارید گرفتنش تنها 200 بات هزینه دارد. پوشیدن کلاه ایمنی اجباری است و سریعترین راه برای این که پلیس شما را متوقف کند این است که آن را سرتان نکنید. در تایلند قانون است که چراغ جلوی موتورها همیشه روشن باشد؛ در نتیجه این موتورها به گونه‌ای تغییر داده شده‌اند که چراغ‌هایشان همواره روشن باشد. تصادف در پاتایا معمول است و آرام و محتاطانه راندن بهترین راه برای صدمه ندیدن است. اگر تا به حال موتورسواری نکرده‌اید بهتر است آن را جای دیگری یاد بگیرید.

موسسه‌های کرایه اتومبیل محلی و بین‌المللی بسیاری در شهر وجود دارند. محبوب‌ترین ماشین برای کرایه در تور تایلند سوزوکی جیپ است. هزینه کرایه از موسسه‌های محلی 1000 بات و از شرکت‌های بین‌اللملی بیشتر است. مانند موتورسیکلت برای راندن اتومبیل نیز به گواهینامه معتبر بین‌اللملی نیاز دارید، البته شرکت‌ها به ندرت آن را از شما طلب می‌کنند. البته اگر تصادف کنید به شما می‌گویند که تحت پوشش بیمه قرار نمی‌گیرید چرا که گواهینامه نداشته‌اید.

موتور تاکسی در پاتایا

پیدا کردن موتورسواران مسافربر در تور پاتایا فوق‌العاده آسان است. این موتورسواران جلیقه‌های رنگی می‌پوشند و می‌توانید زمانی که در خیابان مشغول گشتن هستند یا در گوشه‌ای همراه با همکارانشان مشغول بازی تخته هستند از آنها درخواست بردنتان به نقاط مختلف شهر را بکنید. در داخل پاتایا کرایه معمولا بین 30 تا 40 بات است؛ قیمتی که حتی از دربست گرفتن وانت‌های مسافربر هم کمتر است. البته از طرف دیگر وانت‌های مسافربر امن‌تر هستند چرا که در آنجا حداقل یک دیوار آهنی بین شما و آسیب مغزی فاصله است.

جابه جایی باوانت‌های مسافربری در پاتایا

متداول‌ترین وسیله حمل و نقل در پاتایا وانت‌های مسافربر (songthaew، یک وانت با رنگ آبی تیره با دو ردیف نیمکت در پشت و یک سقف بر روی آن) هستند. بیشتر مردم آن را اتوبوس باتی خطاب می‌کنند. در پاتایا کرایه رسمی 5 بات است، اما از مسافران خارجی تور تایلند انتظار می‌رود 10 بات پرداخت کنند. با این که این سیستم دوگانه پرداخت کرایه، بسیاری از مسافران تور پاتایا را آزرده می‌کند اما دعوا بر سر آن ارزشش را ندارد. نرخ کرایه ثابت تنها زمانی که وانت در یک مسیر مشخص مانند یک اتوبوس عمومی حرکت می‌کند، صدق می‌کند. اگر شما بخواهید آن را دربست گرفته و در مسیری خارج از مسیر مشخصش ببرید باید بر سر مبلغ کرایه با راننده به توافق برسید.

متداول‌ترین مسیر حرکت وانت‌ها، مسیری دایره‌ای در امتداد جاده ساحلی، بعد از آن رفتن به سمت چپ و به جاده جنوبی پاتایا، به سمت جاده دوم و بعد از آن گردش به چپ و حرکت در مسیر موازی جاده ساحلی است. وانت‌ها وقتی به میدان دلفین می‌رسند دور می‌زنند و دوباره به جاده ساحلی بر می‌گردند. در میدان دلفین بعضی از وانت‌ها به سمت ساحل ناکلوا و بعضی دیگر نیز به سمت شمال جاده ساحلی پاتایا و به سمت ترمینال اتوبوس‌رانی و جاده سوخومویت می‌روند. در تقاطع جاده‌های جنوب و دوم، می‌توانید وانت‌هایی را سوار شوید که به سمت ساحل جومتین می‌روند. برای سفرهای در امتداد جاده سوخومویت (بزرگراه اصلی که به سمت بانکوک می‌رود)، شامل سفرهایی که به فرودگاه U-Taphao یا از آن انجام می‌شود، وانت‌های سفید با نرخ کرایه 20 بات در دسترس هستند.

کرایه تاکسی در پاتایا

از آنجا که بسیاری از مسافران تور تایلند با تاکسی از بانکوک به پاتایا می‌آیند، بیشتر تاکسی‌ها در پاتایا مسافر سوار می‌کنند تا زمانی که کسی را پیدا کنند که بخواهد به بانکوک برود. اگر مسافتی طولانی را می‌خواهید جابه‌جا شوید تاکسی‌ها گزینه‌های خوبی هستند، اما باید بر سر کرایه با راننده چانه بزنید. ماشین‌ها و مینی‌ون‌هایی نیز وجود دارند که در تور پاتایا می‌توانند شما را به مناطق بیرون شهری ببرند.