شهر لارناکا منطقه ای توریستی در قبرس

شهر لارناکا منطقه ای توریستی در قبرس

شهر لارناکا شلوغ و پر جنب و جوش که در ساحل غربی خلیج وسیعی با این نام قرار گرفته دارای فضای یک تفریحگاه مخصوص تعطیلات بوده و در عین حال نقش مهمی در اقتصاد قبرس ایفا می کند لارناکا دارای فرودگاه بین المللی اصلی قبرس و دومین بندر بزرگ آن (پس از لیماسول) و یک پایگاه صنعتی مهم است. ب

خش اعظم لارناکای شمالی در طول شهر –پادشاهی باستانی کیتیون ساخته شده است افسانه ها حاکی از آن هستند که کیتیم نوه نوح آن را بنیانگذاری کرده و حفاری خانه های مربوط به هزاره دوم قبل از میلاد باعث شده که این شهر به قدیمی ترین شهر سکونتی قبرس تبدیل شود. اهالی فینیقیه از صادرات مس در اینجا به شکوفایی رسیده و چندین قرن بعد اشراف زاده های لوسیگنان شهر را به عنوان یک مرکز تجاری و مرکز حمل و نقل رونق بخشیدند.

این شهر که در دست ترک ها است و بازرگانان خارجی باید از منافع خود در آن حفاظت کنند رنگ و بویی چند ملیتی به خود گرفته است.

شهر لارناکا

شهر لارناکا منطقه ای توریستی در قبرس

لارناکا یکی از نخستین ریزورت های ساحلی در قبرس است. در پشت این ساحل خط پیاده روی شهر با چشم اندازی زیبا از دریا ‏و ساحل وجود دارد و در امتداد آن می توانید درختان زیبای نخل را ببینید که به این زیبایی میفزایند.

لارناکا در جنوب قبرس واقع ‏شده است که پس از شهرهای نیکوزیا و لیماسول، سومین شهر بزرگ در قبرس اروپایی به شمار می رود. همچنین، بسیاری این ‏شهر را قدیمی ترین شهر در قبرس می دانند که قدمت سکونت در آن به 6000 سال قبل باز می گردد. فرودگاه اصلی قبرس در ‏لارناکا واقع شده است.‏ ‏

میتوانید برای تعیین وقت سفارت یونان از طریق پارت ویزا اقدام فرمایید.

لارناکا در قبرس

لارناکا شهریست که همانند یک ربان باریک کنار ساحل قرار گرفه است و بسیاری از قسمت های آن را می توانید پیاده بروید و ‏از آنجایی که این شهر بخاطر پیاده روهایی که دو طرف آن درختان نخل قرار دارد مشهور است، از قدم زدن در سطح شهر ‏خسته نخواهید شد. ‏

لارناکا سومین شهر بزرگ قبرس و قدیمی‌ترین شهر آن است که بر روی شهر باستانی کیتون ساخته شده است. دریای آرام و زیبا با سواحل نرم شنی و آفتاب گرم، غروب‌های زیبا، مردم مهمان‌نواز، بازی‌های مفرح آبی، آثار باستانی مسلمانان و مسیحیان و … محیطی مناسب برای تعطیلات جهانگردان فراهم آورده است.

لارناکا شهری است در ساحل جنوب شرقی کشور قبرس. لارناکا با جمعیتی حدود ۱۴۰ هزار نفر، دومین بندر تجاری این جزیره و مکانی محبوب برای توریست ها محسوب می شود. لارناکای مدرن، مانند بقیه شهرهای ساحلی قبرس به دو قسمت قدیمی تر و بخشی که دارای هتل های متعدد و رستوران های ساحلی است تقسیم می شود.

اقتصاد لارناکا

اقتصاد لارناکا از سال 1975 در حال رشد است به طوري كه فرودگاه لارناكا و بندرهاي آن محل ورود 80 درصد از كالاهاي جزيره قبرس را تشكيل مي دهند از اين رو اين شهر براي كشور قبرس از اهميت اقتصادي بالايي برخوردار است.

صنعت رو به رشد ديگر در اين شهر ساخت و ساز آپارتمان ها و ويلاهايي است كه توسط شركت هاي سرمايه گذاري ساخته مي شوند و با شريط ويژه به خريداران عرضه مي شوند.

صنعت توريسم در اين شهر از جايگاه ويژه اي برخوردار است به طوري كه سه چهارم نيروي انساني در بخش خدمات در اين صنعت مشغول به فعاليت هستند.

لارناکا یکی از تفریحگاه های ساحلی قبرس

شهر لارناکا

شهر لارناکا یکی از بهترین تفریحگاه های ساحلی قبرس می باشد. سواحل آن با درختان نخل و قلعه تزیین شده است. داخل جزیره، این شهر قدیمی، بنای زیبای آگیوس لازاروس (کلیسای سنت لازاروس) و محله های ترکی را می بینید که مغازه های معروف ترین صنعتگران سرامیک لارناکا را در خود جای داده است. لارناکا در نزدیکی شهرهای شلوغ پلوغ پافوس و لیماسول، از بهترین سواحل جنوبی گرفته تا روستاها و جاهای دیدنی لارناکا در منطقه جنگلی ماهراس را ارائه می کند.

شهر توریستی لارناکا

منطقه لارناکا در قبرس، تاریخ توریستی طولانی ای دارد. لارناکا سومین شهر بزرگ قبرس و قدیمی ‌ترین شهر آن است که بر روی شهر باستانی کیتون ساخته شده است. دریای آرام و زیبا با سواحل نرم شنی و آفتاب گرم، غروب‌های زیبا، مردم مهمان‌نواز، بازی‌های مفرح آبی، آثار باستانی مسلمانان و مسیحیان و … محیطی مناسب برای تعطیلات جهانگردان فراهم آورده است.

این شهر که در ساحل مدیترانه ای جنوبی واقع شده مناظر واقعا شگفت انگیزی ارائه می دهد. این شهر با وجود محیط بسیار صمیمی و دوستانه اش مکانی ایده آل برای افرادی است که به زندگی در محیطی امن و ساکت می اندیشند. لارناکا با مناطق تاریخی شگفت انگیز، خیابان های سنتی، خانه های نما سفید قبرسی و مغازه های هنرهای دستی محلی، جاذبه ها و سرگرمی های مختلفی برای همگان دارد.

در امتداد و نزدیکی خیابان آتیهنو تعداد بیشماری از مغازه ها و فروشگاه های زنجیره ای وجود دارند. سازمان اطلاعات توریستی قبرس نیز در جوار هتل سان هال مستقر شده است. این شهر برای کشور قبرس از اهمیت اقتصادی بالایی برخوردار است.

قلعه لارناکا

قلعه لارناکا یک قلعه عثمانی و یکی از جاهای دیدنی قبرس ترک درست در لبه گردشگاه ساحلی لارناکا، دژ دفاعی عثمانیان بوده است. این ” Larnaca Fort”، قلعه قرون وسطی می باشد که هیچ چیز از آن باقی نمانده است.. در طول دروه استعمار بریتانیا به یک زندان تبدیل شد. امروزه موطه قرون وسطی و سلاح های داخلی می باشد.

سواحل لارناکا

سواحل لارناکا از بهترین جاهای دیدنی قبرس اروپایی از ماه می تا سپتامبر از همیشه شلوغ تر می شود. تفریحگاه ساحلی اصلی شهر در ساحل فینیکودز واقع شده است.. ساحل مکنزی (در دوکیاومتری قبرس جنوبی)، آلاچیق های بیشتری دارد و خلوت تر است. اگر وسیله نقلیه شخصی دارید، به سمت ساحل کیپ کیتی در جنوب بروید، (15 کیلومتری جنوب لارناکا) یا ساحل پریولیا (در 1 کیلومتری جنوب ساحل کیپ سیتی) که موقعیت فوق العاده ای دارد ولی تعداد انگشت شماری از گردشگران تور قبرس و تور لارناکا را به خود جذب می کند.

جغرافیای منطقه لارناکا

لارناکا از لحاظ جغرافیایی در ساحل جنوبی قبرس قرار گرفته است و به دو بخش قدیمی (مرکز شهر) و مدرن (هتل‌های زنجیره‌ای، رستوران‌ها و کافی شاپ‌های معروف در ساحل که با عنوان  Phinikoudes شناخته می‌شود) تقسیم شده است. شهر لارناکا یکی از 6 منطقه قبرس است. امتداد رشته کوه بزرگ  ترودوس از قسمت جنوبی قبرس، یعنی لارناکا نیز کشیده شده است. در سال 2001 طبق سرشماری انجام شده75000 خانوار در آن زندگی می‌کنند و سومین شهر بزرگ از نظر جمعیت در قبرس است.

آب و هوای لارناکا

وسعت شهر لارناکا از لحاظ طول و عرض به ترتیب 240 و 100 کیلومتر است. آب و هوای لارناکا مانند دیگر شهرهای قبرس است. این شهر نیز آب و هوای مدیترانه‌ای دارد و در فصول مختلف سال، تفاوت های قابل توجهی را داراست. فصل تابستان فصل لذت بخش با آب و هوای گرم و خشک است و فصل زمستان نیز بارانی و معتدل است. گردشگران می‌توانند در فصل بلند تابستان از اواسط ماه می تا اواسط اکتبر، زمستان خشک و البته کوتاه از ماه دسامبر تا فوریه و فصل بهار و پاییز که کوتاه هستند نسبت به دیدن از شهر لارناکا اقدام کنند. سواحل قبرس از تمیزترین و امن‌ترین سواحل محسوب می شوند و میانگین دمای 20 درجه سانتیگراد را برای تمام سواحل جزیره می‌توان پیش بینی کرد.

حمل و نقل عمومی لارناکا

شهر لارناکا منطقه ای توریستی در قبرس

بزرگترين فرودگاه كشور قبرس فرودگاه بين المللي لارناکا است در فاصله 5 کیلومتری جنوب اين شهر واقع شده است. سرويس عمومی شامل اتوبوس تاکسی و تاکسي های عمومی امکان تردد شما را به تمام شهرها فراهم می کند. ارزان ترین سرویس عمومی اتوبوس است كه در خطوطي منظم و با شماره هاي خاص بين شهرها حركت مي كنند. بعد از آن تاکسی های عمومی است که شما را ازدرب منزل به محل مورد نظر می رسانند ولی صرفا براي شما و در ساعت مورد نظر شما نمی آیند. این سرویس های عمومی ساعات تردد خاصی دارند از اتوبوس گرانتر و از تاکسی ارزان تر هستند. وسيله ديگر تاکسی های اختصاصي هستند که شما را از درب هتل يا محل اقامت به محل مورد نظر می رسانند و از اتوبوس ها و تاکسی هاي عمومي گرانتر مي باشند.

ساختار شهر لارناکا

این شهر با وجود محیط بسیار صمیمی و دوستانه اش مكاني ايده آل براي افرادی است که به زندگی در محیطی امن و ساکت می اندیشند. مرکز این شهر به نام خیابان فینیگوودس یا خیابان نخل با رستوران های محلی مرکز تفریح و استراحت مردم به شمار مي آيد.  مسجد حلا سلطان معروف به تکه در نزدیکی دریاچه نمک که در زمستان پذیرای هزاران فلامینگو است زیبایی خاصی به این شهر داده است .امنیت این شهر با توجه به بافت محلی آن نسبت به سایر شهرهای قبرس بيشتر است.

شهر لارناکا با سواحل تمیز شنی، آب های آبی و درخت های زیبای نخل، قایق های تفریحی مجلل و بنادر خود، سفر را به تجربه ای فراموش نشدنی تبدیل کرده است. بهترین ماه رفتن به لارناکا اوت، یعنی زمانی که جشن های متعددی در این شهر بر پاست می باشد. بزرگ‌ترین فرودگاه کشور قبرس، فرودگاه بین‌المللی لارناکا در این شهر قرار دارد.

تاریخچه لارناکا

شهر لارناكا در قرن چهاردهم پيش از ميلاد توسط يونانيان باستان تاسيس گرديد و بنام کیتون معروف بوده است. مانند اكثر شهرهاي قبرس، لارناكا در سال 450 قبل از ميلاد به تصرف امپراطوري هخامنشي درآمد و مجدادا به تصرف لشكر آتن درآمد. بعد از آن حكومت بيزانس دراين شهر بوده تا اين كه عثماني ها وارد اين شهر شدند. در سال 1878 دولت بريتانيا در اين شهر حكم فرماني مي كرد تا سال 1960 كه قبرس به استقلال دست يافت. این شهر تاریخچه ای ۴۰۰۰ ساله دارد و در زمان‌های گذشته نام این شهر Kition و یا در لاتین Citium بوده است.

منطقه باستانی موکنای از جاذبه های دیدنی یونان

منطقه باستانی موکنای از جاذبه های دیدنی یونان

منطقه باستانی موکنای (به یونانی: Μυκῆναι) یک مکان تاریخی و یکی از بزرگترین مراکز تمدن یونان می باشد. این منطقه در 90 کیلومتری جنوب غربی آتن، بین دو تپه در شمال شرقی پلوپونز قرار دارد. آرگوس در 11 کیلومتری جنوب، و قرنتس 48 کیلومتری شمال این منطقه قرار دارند. از قرن 15 الی 11 قبل از میلاد این برآمدگی صخره ای یکی از مهم ترین مراکز در جهان شناخته شده بود. پایتخت امپراطوری موکنایان خشکی های یونان و جزایر شمالی دریای اژه را در برمی گرفت.

منطقه باستانی موکنای

منطقه باستانی موکنای

منطقه باستانی موکنای یونان “Archaeological Sites of Mycenae”، یکی از جاذبه های دیدنی یونان و یک بنای سنگی با معماری خیره کننده و ویرانه های شگفت انگیز تمدن 4 هزار ساله می باشد که به خوبی محافظت شده است. مکان باستانی موکنای و تیرینس در مدیترانه شرقی، نقشی حیاتی در توسعه فرهنگ کلاسیک یونان ایفا کرده است. این دو شهر موکنای و تیرینس ارتباط تنگاتنگی با حماسه هومر و ایلیاد و اودیسه دارند که بیش از سه هزار سال، هنر و ادبیات اروپا را تحت تاثیر قرار داد. طبق شواهد منطقه باستانی موکنای در ابتدا محل سکونت مردم عصر نوسنگی در هزاره ۶ قبل از میلاد بوده که ویرانه های آن یک نوع شگفتی است و امروزه به یکی از دیدنی های یونان تبدیل شده است.

برای اخذ وقت سفارت یونان با پارت ویزا در ارتباط باشید.

تاریخچه موکنای

تا دهه 1870 تصور بر این بود که دستاوردهای موفقیت آمیز موکنایان و فرمانروای بزرگ آن ها آگاممنون افسانه اند اما باستان شناس آلمانی هنریش شیله من شواهدی از داستان های هومر و به دنبال آن تروی و موکنای را در آن یافت. وی به طور موفقیت آمیزی پرده از راز هر 2 این سایت ها برداشت و تاریخ باستان شناسی و نیز دیدگاه بشر به تاریخ را عوض نمود. شیله من بقایایی از شهر موکنای را یافت که برای هزاران سال در دره ای در حدود 60 کیلومتری جنوب قرنتس مدفون شده بودند. این شهر به گونه ای در زیر خاک مدفون بود که کاملا از یادها رفته و به طور تعجب برانگیزی از دستبرد دزدان در امان مانده بود. قدرت نظامی موکنایان به خوبی توسط هومر ثبت گردیده است اما هیچ چیز نمی توانست تیم شیله من را از وجود گنجینه های زیر خاک مطلع سازد. در جریان حفاری ها بر روی این بقایا مقبره های چندین پادشاه کشف گردید. هر اسکلت در مکان مخصوص دفن خود به طور مجزا قرار داشت و چهره آن با یک ماسک از طلای خالص پوشانده شده بود. محراب نفیس و جواهرات درهم و برهم در مقبره های خانوادگی کشف گردید و به این طریق آگاممنون از افسانه به واقعیت تبدیل شد.

تمامی مصنوعات کشف شده از این سایت به آتن برده شد بسیاری از آن ها هم اکنون در موزه باستان شناسی ملی به نمایش گذاشته شده اند. دیوارهای عظیمCyclopean Wall به سبک معماری سایکلوپین متشکل از بلوک های سنگی زمخت و بزرگی است که به ترتیب و به دقت و بدون ماده چسباننده روی یکدیگر چیده شده اند. دیوارهای بیرونی که پهنای 14 متری دارند متعلق به 1250 قبل از میلاد می باشند و از این دژ و تنها دروازه آن به نام دروازه شیر محافظت می نمودند. این درب به تزئیناتی که از آن به عنوان قدیمی ترین مجسمه در اروپا یاد می شود مزین گردیده است. اندکی آن طرف تر از دروازه مستقیما به پایین نگاه کنید تا قبرستان دوار را ببینید جایی که قبرهای سلطنتی در آن کشف شد.

سپس به سمت بالای دژ بروید تا از بقایای کاخ سلطنتی دیدن کنید جائی که از آن می توانید مناظر فوق العاده ای را تماشا نمائید. بیرون از دیوارها 3 مقبره کندویی شکل که تولوس نامیده می شوند وجود دارند که یکی گنجینه آترئوس بوده و دیگری مقبره آگاممنون است که در سال 1330 قبل از میلاد ساخته شده است. این بنا نیز دوباره بدون استفاده از مواد میانی و چسباننده صخره ها ساخته شده که باشکوه بوده و انعکاس صدا در آن همهمه ای چون مدرسه شلوغ کودکان را به یاد می آورد.

بازدید از موکنای (Mycenae)

منطقه باستانی موکنای از جاذبه های دیدنی یونان

گردشگران تور یونان می توانند در اطراف دروازه معروف لایون (با مجسمه شیر) قدم بزنند و یا به بالای مخفیگاه این بنا بروند و مقبره سلطنتی تولوس را کشف کنند. ویرانه های آکروپلیس از بهترین ديدني هاي يونان با نمای دیدنی باغ های زیتون که روزگاری خانه آگاممنون افسانه ای بوده و همسرش کلوتایمنسرا بوده است. از اینجا می توان نمای فوق العاده بی نظیری از زواییای مختلف شهر باستانی را دید. برای آشنایی با زندگی مردم موکنای باید به موزه باستان شناسی موکنای بروید که تنها یک مایل تا ویرانه های موکنای فاصله دارد.

دوره موکنای

در هزاره دوم قبل از میلاد، موکنای یکی از بزرگترین مراکز تمدن یونان به شمار می رفت. دوره تاریخ یونان از سال 1600 قبل از میلاد تا حدود 110 قبل از میلاد به دوره موکنای یا مسینی معروف است. تمدن موکنای یا مسینی فرهنگی می باشد که بر یونان، جزایر دریای اژه و سواحلی آسیای صغیر در اواخر عصر برنز مسلط شد.

موکنای آکروپلیس یونان

ویرانه های موکنای آکروپلیس خودش یک شگفتی است. از دروازه لایون که عبور کنید، می توانید فضای داخلی آکروپلیس را ببینید. اگر از پله ها بالا بروید به کاخ آگاممنون می رسید. جایی که توسط همسرش کشته شد. یکی از ویژگی های قابل توجه ارگ موکنای شش قبر دایره ای شکل خانواده سلطنتی می باشد.

موکنای یونان بنایی سنگی با معماری و ویرانه های شگفت انگیزی است که تمدن ۴ هزار ساله یونان را به خوبی نشان می دهد. با توجه به تاریخ یونان، دوره موکنای که به مسینی نیز خوانده می شود، از سال ۱۶۰۰ قبل از میلاد تا ۱۱۰ قبل از میلاد بوده است. نواحی تحت سلطه تمدن موکنای در اواخر عصر برنز، یونان، جزایر دریای اژه و سواحل آسیای صغیر بوده است. این منطقه نقشی حیاتی در توسعه فرهنگ باستان یونان داشته است.

شهر باستانی موکنای در یونان

شهر باستانی موکنای که یکی از دیدنی های اروپا است، قلعه ای مستحکم است که سکونتگاه هایی اطراف آن وجود دارد. حجم بزرگ دیوارهای ۶ تنی سایکلوپیان که دارای ۱۳ متر ارتفاع و ۷ متر ضخامت است، این افسانه را در بین مردم رواج داده که پرسیوس با کمک یکی از غول های تک چشم ادیسه هومر با نام سلیکلوپس، موکنا را ساخته است. با توجه به شواهد کاخ های پادشاهی موکنای، ۱۲۰۰ سال قبل از میلاد خالی از سکنه شدند و ۱۰۰ سال بعد به دلیل آتش سوزی تخریب شدند. علت تخریب آن مشخص نیست ولی احتمالا یا کار خارجی ها بوده و یا در اثر اختلافات داخلی بین پادشاهان منطقه باستانی موکنای، که بزرگ ترین مرکز یونان پیش از تاریخ و واقع در شانزده کیلومتری شمال تیرونس بود، به قول پاوسانیاس، در قرن چهاردهم ق م به وسیله پرسئوس بنیادگذاری شد. اساسا دهکده هایی که پیرامون ارگی ممنوع الورود قرار داشتند و دهقانان و تاجران و صنعت گران و بردگان فعالی را که خوشبختانه نامی در تاریخ به جا نگذارده اند، پناه می دادند منشأ این شهر به شمار می روند.

بازدید از صومعه دفنی آتن در یونان

بازدید از صومعه دفنی آتن در یونان

صومعه دفنی یکی از فوق العاده ترین شاهکارهای پادشاهی بیزانس می باشد.

ساخت صومعه دفنی

 صومعه دفنی نمونه پابرجایی از میراث فرهنگی یونان محسوب می شود. این صومعه امروزه تبدیل به موزه شده است. این اثر جزء میراث جهانی نیز به شمار می رود. این صومعه در قرن سیزدهم میلادی توسط سیستریسی ها ساخته شده است. صومعه اولیه در قرون 5 تا 6 میلادی ساخته و در سال 1070 میلادی مرمت پر هزینه ای بر روی آن انجام شد و موزائیک های باشکوه آن نصب گردیدند. از سال 1207 تا 1458 میلادی زمانی که آتن تحت فرمانروایی پادشاه فرنگی بود صومعه توسط راهیان سیسترسی تصرف شد. تصرف دوباره این صومعه توسط راهیان ارتدوکس در اوایل قرن 16 میلادی انجام گرفت و آن ها در دهه 1820 به دلیل جنگ های استقلال اخراج شدند. حجره های موجود در صومعه بعدها و در قرن شانزدهم میلادی به آن اضافه شده اند.

طرح صومعه دفنی

مسیر صومعه دفنی مسیر مقدس باستانی و یا خیابان ایرا امروزه با بولوار مدرنی یا این نام جایگزین شده است که از غرب و کرامیکوس آغاز شده و از مناطق مسکونی کناره های شهر گذر کرده و به منطقه هایداری می رسد. در اینجا و در مسیر جنگلی که به 10 کیلومتر از مرکز شهر فاصله دارد صومعه دفنی واقع است که قبل از معبد آپولو در این مکان ساخته شد.

طرح صومعه دفنی که به صورت سقف گنبدی شکل متقاطع است، طرحی متداول در اواسط دوران امپراطوری بیزانس محسوب می شده است. دیوارهای صومعه، بسیار مستحکم بوده که نشان می دهد که احتمالاً به دلایل دفاعی بدین شکل ساخته شده بودند چراکه این بنا در منطقه ای آسیب پذیر در خارج شهر قرار داشته است. این مجموعه یکی از بی نظیرترین مجموعه ها در جنوب یونان و از مهم ترین دیدنی های آتن محسوب می شود.

ویژگی صومعه دفنی

یکی از ویژگی های درخشان این صومعه که از جاهای دیدنی یونان است، وجود کاشی کاری های بسیار زیبا و الهام بخش آن است که فضای داخلی صومعه را آراسته اند. بر روی این کاشی ها، نقش هایی مربوط به کتاب مقدس، پیامبران و قدیسین بر روی پس زمینه نهفته طلایی آن ها نقش بسته است. بر روی گنبد صومعه که در مرکز آن دیده می شود، طرح پنتوکراتور مسیح نقش بسته است. بیشتر کاشی های سالم در حاشیه جنوبی ورودی صحن اصلی دیده می شوند. کاشی کاری هایی با طرح مریم باکره در قسمت محراب شرقی صومعه به چشم می خورد.

برای تعیین وقت سفارت یونان با پارت ویزا تماس بگیرید.

تاریخچه صومعه دفنی

این مکان که مابین آتن و الوسیس (Eleusis) واقع‌شده، از زمان‌های کهن مقدس بوده است. در ابتدا در این مکان یک معبد آپولو قرار داشته که نام دفنی از آن زمان باقی مانده است (این واژه ترجمه یونانی نام نوعی گیاه همیشه سبز به اسم برگ بو است). این معبد در حدود سال 395 بعد از اینکه چندخدایی توسط امپراطور مسیحی غیرقانونی نامیده شد تخریب گردید؛ البته یک ستون به جای مانده از آن معبد را می‌توان در کنار ورودی صومعه یافت. در قرن ششم یک صومعه کوچک مسیحی وقف به مریم مقدس در این مکان ساخته شد. این صومعه در قرن‌های هفتم و هشتم همزمان با تهاجم اسلاوها متروکه و سپس در ابعادی بسیار بزرگ‌تر در حدود سال 1080 که اوج قدرت امپراطوری بیزانس بود بازسازی شد. کلیسای فعلی همان بنای ذکر شده است، اگرچه اکثر ساختمان‌های جانبی آن از بین رفته است.

این صومعه در طول زمان تهاجم‌ها و زمین‌لرزه‌های مختلفی را تجربه کرده است. این بنا بعد از اینکه در سال 1205 توسط سربازان فرانک در جنگ‌های صلیبی غارت شد، در سال 1211 به سیسترسی‌ها (فرقه‌ای کاتولیک) واگذار گردید. راهبان سیسترسی که از صومعه بلوو (Bellevaux) در فرانسه آمده بودند، راهرو و طاق‌های دوتایی نما را با سبک گوتیک خود به بنا اضافه کردند. صومعه دفنی برای حدود 250 سال یک صومعه سیسترسی باقی ماند. بعد از این که ترک‌های عثمانی آتن را در 1458 به دست گرفتند، دفنی را به کشیش‌های ارتودوکس یونانی بازگرداندند. البته دفنی در زمان قدرت ترک‌ها کاربرد کلیسایی نداشت و برای یک دوره زمانی حتی به عنوان سربازخانه ارتش به کار می‌رفت.

بازسازی صومعه دفنی در آتن یونان

صومعه دفنی

بازسازی ها در این صومعه پس از جنگ جهانی دوم و نیز در دهه 1960 و یک بار دیگر در سال 1999 که زلزله آتن آسیب های جدی به آن وارد نموده بود انجام گردیدند. کلیسای زیبای بیزانسی دارای نماد خارجی پوشیده از سنگ و کاشی است و بازسازی موزائیک های زیبای آن خصوصا در بخش Christ pantokrator در گنبد اصلی انجام شده است.

صومعه دفنی یک صومعه بیزانسی قرن یازدهمی در خارج از شهر آتن است. این بنا که در محل یک معبد یونانی تأسیس ‌شده بود، امروزه تبدیل به یک موزه و نمونه‌ای از میراث جهانی گشته است.

صومعه دفنی (Daphni Monastery) یکی از شاهکارهای فوق‌العاده امپراطور بیزانسی بوده که به طور خاص به دلیل موزائیک‌های داخلی زیبای آن معروف شده است. این صومعه از سال 1999 تا سال 2015 به علت آسیب‌دیدگی از زلزله جهت مرمت بسته شد.

بخش‌های دیدنی صومعه دفنی

نقشه یا پلان صومعه دفنی به شکل «صلیب در مربع» است، پلانی که در میانه‌های دوره بیزانسی متداول بود. به دلیل موقعیت آسیب‌پذیر صومعه در خارج از شهر، دیوارها برای اهداف دفاعی ساخته‌ شد با گسترش بخش غربی صومعه، شکل مربع آن به مستطیل بدل گشت. امروزه راه ورودی کلیسا از سمت جنوب از طریق راهروهای بازسازی‌شده است. این راهروها توسط سیسترسی‌ها در قرن سیزدهم ساخته و سپس در قرن شانزدهم اتاق‌هایی به آن اضافه شد. در اینجا قطعه‌هایی از مجسمه‌های کلاسیک بیزانسی و همچنین دو تابوت سنگی که با طرح گل زنبق (نشان فرانسه) و صلیب آرایش داده شدند وجود دارد که ممکن است محل دفن دو دوک فرانکی در قرن سیزدهم باشد.

موزائیک‌های داخلی قطعه قطعه هستند ولی بزرگ‌ترین و با ارزش‌ترین مجموعه‌ی جنوب یونان را تشکیل می‌دهند. این موزائیک‌ها که مربوط به اواخر قرن یازدهم به بعد هستند، تصاویری از انجیل را به شکل افرادی مقدس با پس‌زمینه طلایی درخشان به نمایش می‌کشند. گنبد بزرگ مرکزی تصویری استثناً عبوس از مسیح را نشان می‌دهد. همان‌طور که در کلیساهای ارتودوکس یونانی رسم است، تصاویری از بشارت، تولد، غسل تعمید و تجلی حضرت عیسی، گوشه‌های نگه‌دارنده گنبد را آراسته کرده‌اند و همچنین تصاویر 16 پیامبر اعظم نیز در بین پنجره‌ها به نمایش درآمده است. بخش شرقی محراب با یک موزائیک قطعه قطعه از مریم مقدس (حافظ کلیسا) که توسط تعدادی فرشته مقرب احاطه ‌شده مزین گشته است.

بازدید از صومعه دفنی

بهترین زمان برای بازدید از این صومعه، از ماه جولای تا سپتامبر می باشد. چراکه در این زمان، جشنواره دافنی در غرفه گردشگری مجاور صومعه برگزار می شود. این جشنواره شامل بخش های مختلفی از جمله رقص و موسیقی می باشد. همچنین غذاهای سنتی و مخصوص کشور یونان نیز به بازدیدکنندگان ارائه می شود. این صومعه در زبان محلی به نام مونی دافنی – MoniDafni – شناخته می شود.

مسیر صومعه دفنی

مسیر مقدس باستانی و یا خیابان ایرا امروزه با بولوار مدرنی یا این نام جایگزین شده است که از غرب و کرامیکوس آغاز شده و از مناطق مسکونی کناره های شهر گذر کرده و به منطقه هایداری می رسد. در اینجا و در مسیر جنگلی که به 10 کیلومتر از مرکز شهر فاصله دارد صومعه دفنی واقع است که قبل از معبد آپولو در این مکان ساخته شد.

 

جزیره پاروس یکی از خوش منظره‌ترین جزیره‌های یونان

جزیره پاروس یکی از خوش منظره‌ترین جزیره‌های یونان

جزیره پاروس در یونان یکی از جزایر پربازدید و یکی از مقاصد گردشگری یونان است.

پاروس در یونان

پاروس ” Paros ” در قلب کیکلادز است، که پاریکیا پایتخت آن می باشد. روستاهای پاروس شامل “نائوسا، یک شهر بندری”، “لفکس با مناظر سرسبز”، “روستای قرون وسطی مارپیسا در نزدیکی ساحلی لویاراس و ساحل پیسو لیوادی” می شود. پاروس آتشفشانی در فاصله کمتر از 150 متری خشکی یونان و در شمال شرقی ساحل شبه جزیره آرگولید قرار دارد و از آن تا پیره با هیدروفویل 1 ساعت راه است.

شهر پاروس (Paros)

جزیره پاروس

شهر پاروس تنها بخش مسکونی جزیره بوده و تودرتویی از خیابان های باریک و پیچ و واپیچ است که به تپه کوچکی با برج ساعت منتهی می شوند. در مقابل آب قطبی از فعالیت ها و سرگرمی ها همراه با تاورناها و کافه ها قرار دارند. سایر مناطق پاروس با جنگل های سبز کاج پوشیده شده و خط ساحلی مملو از سنگ های کوچک برای شنا و غواصی فوق العاده اند.

سایر مکان ها از جمله صومعه زودو هوموپیگیس در شرق شهر و پایه های منتسب به معبد پوزیدون در مرتفع ترین نقطه جزیره قرار دارند. در این جا سخنور مشهور یونانی دموستن خودکشی را به تسلیم به نیروهای مقدونیه ترجیح داد.

بازدید از جزیره پاروس

جزیره پاروس یکی از خوش منظره‌ترین جزیره‌های یونان

پاروس یکی از خوش منظره‌ترین جزیره‌های یونان است. شهرهای قدیمی زیبا با خیابان‌های سنگ فرش، ساختمان‌های سفید و شاخه‌های پر طراوت گل کاغذی این جزیره را زینت داده‌اند. در صورتی که به دنبال مکان‌های جذاب شبانه می‌گردید، این مکان گزینه مناسبی است، چراکه طیف گسترده‌ای از رستوران‌ها، کافه‌ها و باشگاه‌های شبانه را در خود دارد. سواحل بسیاری نیز در این جزیره وجود دارند؛ از مکان‌های ساکت و دورافتاده تا سواحل شلوغ‌تر که در آن ها مسابقات باد سواری متعددی انجام می‌شوند. قایق های کوچک مسافری از تنگه باریک آن عبور می کنند و بهشت علاقه مندان به دریانوردی در ماه های تابستان است.

سفر به پاروس

پاروس، شاید جایی نباشد که دوستانتان دائم به شما بگویند به آنجا سفر کنید. همچنین این جزیره یونانی همانند میکونوس و ‏سنتورینی، نام و شهرت خاصی ندارد اما همچنین یکی از جزایر زیبا و دیدنی در یونان است که در مرکز و قلب دریای اژه قرار دارد. ‏

پاروس یکی از جزایر گروه سیکلادس است که در کنار آن جزیره ناگوس قرار دارد که یکی از مشهورترین مقاصد گردشگری در ‏بین جزایر یونانی است. در این گروه جزیره ها، پاروس دومین جزیره بزرگ است که 196 کیلومتر مربع است و خط ساحلی آن ‏نیز 120 کیلومتر طول دارد.

این جزیره از آنجایی که دقیقا در وسط جزایر دیگر واقع شده است به راحتی قایق هایی که از جزیره ‏ای به جزیره دیگر می روند سر راه به این جزیره برخورد می کنند. ‏بنابراین پاروس را می توان پس از سنتورینی و میکونوس، سومین جزیره پر جمعیت و مشهور یونان دانست که سواحل متعدد و ‏روستاهای دوست داشتنی زیادی دارد.

اگر به دنبال جزیره‌ای برای شب ‌زنده‌داری هستید نیز پاروس با رستوران‌ها، کافه‌ها و کلوب‌های شبانه‌های خود می‌تواند مکان مناسبی برای این امر باشد.

جزیره پاروس

جزیره پاروس

جزیره پاروس (Paros) با داشتن شهرهای زیبا با سنگفرش‌هایی دلفریب، خانه‌های سفید رنگ و زیبا و تاکستان‌هایی رنگارنگ،‌ در لیست بهترین جزیره های یونان برای سفر قرار گرفته است. از طرفی با توجه به این که پاروس راه ‌های کشتیرانی متعددی نیز دارد، سفر از آن به سایر جزایر سایکلد نیز بسیار راحت می‌باشد و این امر نیز باعث محبوبیت بیشتر در بین جزایر معروف یونان شده است.