فستیوال های مهم در کشور یونان

فستیوالهای-یونان-1

هر ساله جشن ها و فستیوالهای مختلفی در کشور یونان برگزارمی شود که برخی از آنها جنبه تاریخی دارد و در طول سالها برگزار می شود.در این مقاله به برخی از آنها اشاره شده است.

عید پاک ارتدوکس

عید پاک “Orthodox Easter” یکی از بزرگترین رویدادهای سال در یونان است که در سراسر کشور با شمع روشن کردن در خیابان، آتش بازی در نیمه شب و سرو گوشت بره جشن گرفته می شود.. برخی جزایر دیدنی یونان، عید پاک را به گونه ای متفاوت جشن می گیرند..

هفته عید پاک یا هفته مقدس، هر روز یک مراسم ویژه دارد..کودکان روز شنبه در خیابانهای لازاروس (یک هفته قبل از یکشنبه عید پاک)، سرود لازاروس را سر می دهند و پول و تخم مرغ جمع می کنند.. این جشن تا یک هفته ادامه دارد و در تمامی شهرها و روستاهای یونان، با تزیین کلیساها و مزارها و اجرای مراسم سنتی، عید را جشن می گیرند.

جشن-هوای-پاک-یونان

جشن-هوای-پاک-یونان

فستیوال آپوکریس

برخی افراد معتقد هستند که ریشه کارناوال و فستیوال از یونان باستان، دیونیسوس، خدای رشد و باروری و تئاتر سرچشمه می‌گیرد. امروزه فصل کارناوال یونان یا همان آپوکریس به دین ارتدوکس یونانی ربط داده می‌شود. آپوکریس (Apokreas) از اواسط ژانویه تا اواخر فوریه و یا اوایل مارس شروع شده و با مراسمی مثل رژه سنتی، رنگ بازی و رقص‌های سنتی جشن گرفته می‌شود. این جشن در دوشنبه پاک و با به پیک نیک رفتن خانواده‌ها به پایان می‌رسد.

فستیوال-آپوکریس-یونان

فستیوال-آپوکریس-یونان

فستیوال هلنیک

فستیوال معروف هلنیک تابستان ها در آتن برگزار می شود و در آن تئاترها و کنسرت های زیادی برگزار می شود. اگر خوش شانس باشید و زمان این جشنواره با سفر شما همزمان شود در این صورت با مشاهده اینکه چقدر یونانیان به گذشته خود افتخار می کنند شگفت زده می شوید 

فستیوال هلنیک در یونان

فستیوال هلنیک در یونان

کارناوال کودکان:

کارناوال کودکان به عنوان ادامه و سیر تکاملی راهپیمایی کودکان که نخستین بار در سال 1968 برگزار شد، بخش جداگانه و مهم این کارناوال محسوب می شود.

کارناوال کودکان تاکنون موفق عمل نموده است. این کارناوال که جایگاه ماندگار خود را در میان رویدادهای کارناوال پاتراس یونان تثبیت نموده، توانسته از طریق ارائه قالب های جایگزین هنری، سرگرمی و بازی در برنامه های خود، احساسات، تخیل و آزادی بیان را گسترش دهد.

رویدادهای کلیدی کارناوال پاتراس یونان عبارتند از: کارناوال کودکان، رویدادهای نمایشی و موسیقی، نمایشگاه ها، و البته رژه بزرگ کودکان

فستیوال کوذکان در یونان

فستیوال کوذکان در یونان

 

آشنایی با بهترین غذاهای یونان

آشنایی با بهترین غذاهای یونان

یونان کشوری زیبا با منظره های باشکوه، بناهای تاریخی شاهانه و دریایی آبی است که در کنار سواحل شنی رنگارنگ‌اش همانند بهشتی برای فرار از یکنواختی زندگی و ذخیره‌ای از خاطرات فراموش نشدنی به حساب می‌آید اما جذابیت تور یونان تنها به سواحل زیبا و سرسبزش ختم نمی شود بلکه قسمتی از محبوبیت خود را در گرو غذاهای لذیذ شبه مدیترانه‌ایش دارد. غذاهای اصیل یونانی سبکی شبیه به مدیترانه‌ای دارند و در عین حال نشان از سلیقه خاص یونانی!

از گیروس تند وسوسه انگیز گرفته تا شیرینی‌های ترد خوشمزه‌اش، همه و همه به اندازه مناظرش مطبوع و دلپسند است. یونان به معنای واقعی بهشتی از غذاهاست. غذایی که امروز ما به عنوان یونانی می‌شناسیم علاوه بر ریشه‌ای که در فرهنگ یونان باستان دارد تأثیرات خیلی زیادی از آشپزی همسایه‌های یونان، یعنی ایتالیا و ترکیه پذیرفته و البته باید گفت روی این دو تأثیر متقابلی نیز گذاشته است. فرهنگ غذایی یونان خیلی مدیترانه‌ای است به این صورت که محتویات غذاها سبزیجات، حبوبات، ماهی، گوشت بره و ادویه‌های به خصوصی مثل آویشن و استفاده‌ی بی حد و حصر از سیر و بادنجان و… است و البته همین‌ها هم باعث هویت این نوع غذا و شناخته شدن آن در همه جای جهان شده. در آشپزی یونانی روغن زیتون حرف اول را می‌زند، همچنین لیمو و گوجه‌فرنگی پای ثابت اکثر غذاهای یونانی هستند و همچنین کمتر میزی در یونان پیدا می‌شود که در هنگام شام رویش نان پیدا نشود.
آشپزی در یونان البته با آن چیزی که شما در رستوران‌های یونانی سراسر دنیا تجربه کرده‌اید تفاوت اساسی دارد. این‌گونه رستوران‌ها اکثراً سعی می‌کنند تا از مواد مورد استفاده در آشپزی یونانی، غذایی باب میل مشتری را به او تحویل دهند. در حقیقت غذای یونانی را به سلیقه‌ی مشتری و فرهنگ غذایی او ارائه می‌دهند.
یونانی‌ها بیرون‌خوری و بیرون‌گردی را دوست دارند. اگر خواستید رستورانی را برای خوردن غذای یونانی انتخاب کنید حواستان باشد که جمعیت یونانی‌های آن از توریست‌ها بیشتر باشد. رستوران‌ها خوب و معروف تنها غذای یونانی ندارند و اگر مزاجتان با سیر و بادمجان و سبزی نمی‌سازد می‌توانید چیز دیگری برای خوردن انتخاب کنید. یکی از راه‌های تشخیص خوب بودن رستوران این است که وقتی شما صورتحساب را خواستید برای شما یک دسر کوچک و مجانی بیاورند. از نشانه‌های بد بودن رستوران، یکی لیست شدن این دسرها در منوی رستوران است و دیگری این است که وقتی شما هنوز سر میز نشسته‌اید گارسون شروع به جمع‌آوری میز کند.
در اینجا تعدادی از غذاهای یونانی را به شما معرفی می‌کنیم که بدون شک قبل از آنکه پایتان را از یونان بیرون بگذارید باید حتماً امتحان کنید.

معروفترین غذاهای یونان

1- Fasolada

فسولدا یا همان سوپ لوبیای سفید

فسولدا یا همان سوپ لوبیای سفید

فسولدا یا همان سوپ لوبیای سفید بدون شک در هر آشپزخانه یونای پخته می‌شود ولی ظاهر ساده آن شما را به اشتباه نیندازد، طعم‌های زیادی در این غذا دخیل‌اند و در واقع مجموعه‌ای از سبزیجات تازه را در خود دارد. با وجود لوبیای سفید، روغن‌زیتون و سبزیجات انتخابی شما این سوپ نه تنها خوشمزه بلکه بسیار مقوی است. اگر می‌خواهید غذایی سالم و یونانی را تجربه کنید انتخاب این سوپ دلچسب کاملاً درست است، علاوه بر اینکه این سوپ غذای ملی یونانی‌ها نیز به حساب می‌آید.
اگر یک یونانی را می‌شناسید بهترین انتخاب خوردن این سوپ در آشپزخانه ایشان است زیرا اصالت غذای خانگی را در رستوران پیدا نمی‌کنید؛ در غیر این صورت در تمام رستوران‌های یونان این سوپ خوشمزه را می‌توانید امتحان کنید.

2- تزاتزیکی Tzatziki

تزاتزیکی یکی از غذاهای اصیل یونانی

تزاتزیکی یکی از غذاهای اصیل یونانی

تزاتزیکی یکی دیگر از غذاهای اصیل یونانی است که ترکیبی ساده از ماست یونانی، خیار رنده شده و سیر، می باشد می توانید برای لذت بردن از این خوردنی، آن را همراه با نان پیتا نوش جان کنید.
این غذا را می‌توانید در هر رستورانی در یونان سفارش دهید و از خوردن آن لذت ببرید.

3- گالاتابورکو Galaktoboureko

گالاتابورکو نام یک شیرینی مقوی یونان

گالاتابورکو نام یک شیرینی مقوی یونان

گالاتابورکو نام یک شیرینی مقوی، نرم و کرمی است که برای خوردنش سر و دشت می‌شکنند و با یک عدد راضی نخواهید شد.
نانوایی‌های محلی یونان بهترین جایی هستند که می‌توانید برای خوردن این شیرینی خوشمزه رویشان حساب باز کنید.

4-یمیستا Yemista

یمیستا نام یک غذای یونانی

یمیستا نام یک غذای یونانی

سبزیجاتی مثل گوجه‌فرنگی تند و فلفل‌های رنگی که با مخلوطی از برنج و گیاهان معطر پرشده باشند و با پنیر پوشیده، وقتی آن‌قدر بپزند که نرم شوند و پنیر رویشان آب شود غذایی دلپذیر خواهند بود به نام یمیستا! غذایی سبک و تازه که در عین حال شما را کاملاً سیر می‌کند.
جزیره سانتورین بهترین جایی است که می‌توانید این غذا را هم در رستوران‌های معروف وهم در رستوران‌های کوچک محلی پیدا کنید .

5- هورتا ورستا Horta Vrasta

هورتا ورستا نام یک غذای یونانی

هورتا ورستا نام یک غذای یونانی

غذایی نه چندان پرزرق و برق با طعمی فوق العاده! اصولاً بهترین غذاها ساده‌اند ولی بی همتا، این طور نیست؟ به هر حال پایه اصلی این غذا را برگ‌های سبز سبزیجات تشکیل می‌دهد که می‌توانید آن‌ها را به میل خود انتخاب کنید که اول آب پز می‌شوند، سپس روی آن‌ها روغن‌زیتون، سرکه، آب لیمو، فلفل و نمک پاشیده می‌شود. «ساده و سالم» بهترین توصیف برای این غذاست. این غذا را می توانید در تمام رستوران‌ها و کافه‌های یونان به راحتی پیدا کنید .

 

 

 

,

معرفی جزیره سانتورینی یونان

جزیره سانتورینی یونان

جزیره سانتورینی

این جزیره که به نام ترا نیز شناخته می شود در 200 کیلومتری یونان در دریای اژه قرار دارد. جمعیت سانتورینی کمتر از 15000 نفر می باشد. معروفیت جزیره سانتورینی بخاطر رنگ خانه های آن می باشد. در طول قرن ها ، یونانیان روستاهایی را بر لبه های تیز آتشفشان های بلند سانتورینی در 3500 سال پیش پدید آمده و زمانیکه آتشفشان بزرگی فوران کرده بیشتر قسمت های جزیره امروزی را به بیرون ریخته است.
در سفر به سانتورینی، هر طرف که نگاه کنید یک جاذبه‌ی گردشگری سانتورینی یکی از رمانتیک‌ترین و دنج‌ترین مقصدهای گردشگری دنیا است. در مناظر دیدنی و چشم‌اندازهای شگفت‌انگیز این جزیره‌ی زیبا، هیچ کمبودی از نظر تفریح و سرگرمی وجود ندارد

نمای جزیره سانتورینی یونان

نمای جزیره سانتورینی یونان

بهترین زمان سفر به سانتورینی

فصل توریستی سانتورینی از اوایل آوریل آغاز می شود. حد فاصله ماه های دسامبر و مارس به دلیل آنکه هوا سردتر می شود، میزان اهمیت توریستی جزیره کاهش پیدا می کند. هر چند که هوا در طول این مدت خیلی سرد نمی شود اما به دلیل جاذبه های توریستی سانتورینی در فصل گرما، مسافرت در طول این مدت را توصیه نمی کنیم. در تابستان، جزیره بسیار شلوغ می شود و جهانگردان از قدم زدن و شنا در زیر تابش آفتاب لذت بسیاری می برند، البته ممکن است قدری با افزایش قیمت مواجه شوید که کاملا ارزشش را دارد.

جزیره سانتورینی یونان

جزیره سانتورینی یونان

جاذبه های گردشگری سانتورینی

چشم انداز های بی نظیر از پرتگاه های بلند، کلیسای سیمانی سفید با گنبد های آبی و گنجینه های باستان شناسی از تمدنی گمشده، تنها شماری از جاذبه هایی است که جزیره سانتورینی به گردشگرانی از سراسر دنیا هدیه می دهد. نام رسمی آن تایراست، سانتورینی بزرگترین و بی شک دوست داشتنی ترین گروه سیکلدیز از مجمع جزایر واقع در جنوبی ترین بخش یونان در دریای آبی اژه می باشد.
سانتورینی یکی از بزرگترین فوران های آتشفشانی را در تاریخ خود دارد. این انفجار مجمع الجزایری از یک جزیره به وجود آورد و امروزه نظر بسیاری از گردشگران را به خود جلب کرده است: یک مخروط آتشفشانی بزرگ که با آب دریا پر شد. علاوه بر این چشم انداز های زیبا ، از دهانه ی آتشفشانی نیمه فرو رفته در آب ، خرابه های مینوسی که در اثر فوران های قدیمی زیر خاک دفن شده اند، دیدن کنید. سانتورینی به خاطر سواحل زیبا و شب های پر نشاطی که دارد مقصد بسیاری از گردشگرانی شده است که می خواهند برای مدتی به دور از خانه و شلوغی به استراحت بپردازند.

جاذبه گردشگری سانتورینی

جاذبه گردشگری سانتورینی

پیشنهادات ویژه سفر به سانتورینی

پیشنهاداتی برای سفر به جزیره زیبای سانتورینی داده شده است که به مسافرین کمک می کند قبل از سفر به این جزیره زیبا با مکانهای دیدنی آن آشنایی پیدا کنند.

حتما مطالعه کنید  آشنایی با بهترین غذاهای یونان

آتشفشان سانتورینی:

دیدن این آتشفشان یک سفر یک روزه خوب برای شما خواهد بود. از آتشفشان دیدن کنید، در چشمه‌های آب گرم استراحت کنید، الاغ سواری کنید و در آخر از غروب آفتاب در اویا لذت ببرید. اگر زیادی شد می‌توانید مستقیم به چشمه‌های آب گرم بروید.

اویا:

اویا اصلی‌ترین جاذبه توریستی سانتورینی است. خانه‌های زیبای سفیدی که در عکس‌ها می‌بینید مربوط به این منطقه هستند. در این دهکده کوچک کمی قدم بزنید. رستوران‌های خوبی (اما گران) در این منطقه وجود دارند و این مکان محلی پر طرفدار برای دیدن غروب خورشید است.

ساحل سرخ:

این ساحل زیبا صخره‌ای آتشفشانی و سرخ دارد. همچنین ساحلی با ماسه‌های سیاه در جنوب شرقی جزیره سانتورینی قرار دارد.

اسب سواری:

اسب سواری یکی از محبوب‌ترین تفریحاتی است که می‌توانید در سراسر سانتورینی پیدا کنید. چه با خانواده باشید یا دوستان، چه سفر ماه عسلی باشد یا نه، در هر صورت لذت زیادی از انجام این ورزش جذاب خواهید برد. می‌توانید سوار بر اسب در اطراف تپه‌های جزیره یا در طول ساحل به گشت و گذار بپردازید. این کار برای فعالیت بعد از ظهرتان مناسب است. حتی اگر به اسب هم علاقه‌ای ندارید، الاغ سواری گزینه‌ی جذاب دیگری است که در اختیار شما خواهد بود.

موزه ما قبل تاریخ ثرا:

موزه‌ی ما قبل تاریخی ثرا، میزبان مجموعه‌ی عظیمی از مکشوفاتی است که در خرابه‌های Akrotiri پیدا شده‌اند. تعداد زیادی گلدان و سفال، اسلحه، ایزار قدیمی، سرامیک، نقاشی و مجسمه برای تماشا در این مکان وجود دارد، اما برجسته‌ترین جذابیت موزه را باید نقاشی‌های آبرنگی میمون‌های آبی قلمداد کرد. شاید برایتان جالب باشد که بدانید هیچ گونه مدرکی دال بر این که میمون‌ها در این جزیره زندگی می‌کرده‌اند وجود ندارد.

قایق سواری:

یکی از بهترین تفریحاتی که در سانتورینی و در کل یونان می‌توانید انجام دهید گشت و گذار روی یک قایق است. در خلیج Ammoudi می‌توانید در تورهایی سوار بر قایق شوید. در طی این تورها از آتشفشان جزیره، چشمه‌های آب گرم و از محله‌ی جزیره‌ای Thirassia بازدید کنید. با وجود این که این تورها چند ساعت به طول می‌انجامند، اما اساسا باید به چشم سفری روزانه به آن‌ها نگاه کرد. البته ناهار شامل این تورها نمی‌شود، اما گروه معمولا در کافه کاپیتان جک برای ناهار توقف می‌کند.

فانوس دریایی آکروتیری:

در واقع دماغه‌ی جنوبی سانتورینی و نزدیک به خرابه‌های آکروتیری می‌توانید یک فانوس دریایی زیبا مشاهده کنید. این فانوس مورد استفاده‌ی نیروی دریایی یونان قرار می‌گیرد. این موضوع به این معنی است که شما حق ورود به آن را ندارید. اما این دلیل نمی‌شود تا از تماشای آن و فرصت گرفتن عکس‌های یادگاری چشم پوشی کنیم.

 

نمای جزیره سانتورینی یونان

نمای جزیره سانتورینی یونان

حتما مطالعه کنید  فستیوال های مهم در کشور یونان

بهترین محل اقامت در سانتورینی

اگر میخواهید در مکانی پر تکاپو اقامت کنید، پیشنهاد ما فیر با رستوران و مرکز شبانه می باشد. اگر به شهری با آشفتگی کمتر و مکان های دیدنی با رستوران ها و مراکز خرید متعدد علاقه دارید، در اویا بمانید. اگaر به دنبال مکانی آرام و رمانتیک برای خلوت کردن هستید، ایمرویگلی را انتخاب کنید.

نحوه سفر به سانتورینی

هیچ پرواز مستقیمی از تهران به سانتورینی وجود نداره ولی شما می تونین با استفاده از شرکت هوایی که با یک توقف از تهران به سانتورینی پرواز دارن استفاده کنید.

حتما مطالعه کنید  خدایان یونان باستان

 

 

 

معرفی جزیره لسبوس یونان

معرفی جزیره لسبوس یونان

جزیره لسبوس یونان

یونان تعداد جزیره‌های فراوانی دارد که شمار آنها حتی تا ۶۰۰۰ جزیره نیز می‌رسد. تعداد زیادی از این جزیره‌ها خالی از سکنه هستند و یا تنها جنبه تفریحی دارند. بسیاری از این جزیره‌های خالی از سکنه توسط افراد مشهور و ثروتمند خریداری می‌شوند.
یکی از این جزایر، جزیره لسبوس می باشد که در این مطلب به معرفی این جزیره زیبا می پردازیم .
Lesbos (یا جزیرۀ لسبوس) جزیره ای در یونان می باشد که در شمال شرقی دریای اژه قرار گرفته است. مساحت این سرزمین 1632 کیلومتر مربع می باشد که 320 کیلومتر از آن را ساحل تشکیل می دهد و آب و هوای بی نظیر آن روح را زنده می سازد . این جزیره توسط تنگۀ Mytilini از ترکیه جدا شده است.

چشم انداز

معرفی جزیره لسبوس یونان

معرفی جزیره لسبوس یونان

چشم انداز فوق العادۀ این ناحیه، کوه های پوشیده از سنوبر گرفته تا مناطق لم یزع اما پوشیده از سنگ های زیبای آتشفشانی را شامل می شود. همچنین سواحل شنی و نیز سنگ لاخی بی شماری در این منطقه وجود دارند که با پناه گاه های ساحلی اما خالی سکنه که در طول ساحل کنگره دار و تماشایی این ناحیه کشیده شده همراهی می کنند. آب و هوای ملایم، رودخانه های داخلی و بهارهای طبیعی همگی دلیل وفور سرسبزی در این جزیره می باشند.

جمعیت

جمعیت جزیره لسبوس یونان

جمعیت جزیره لسبوس یونان

Lesbos به عنوان ناحیه ای وابسته و درعین حال مستقل در اژۀ شمالی قرار دارد و تنها شهر این بخش به حساب می آید. جمعیت آن در حدود 90.000 نفر است یعنی یک سوم جمعیت پایتخت آن، Mytilene، که در قسمت جنوب شرقی جزیره واقع شده است. باقی ماندۀ این جمعیت در شهرها و دهکده های کوچک پخش شده اند. بزرگترین آنها Kalloni، دهکده های Gera، Plomari، Agiassos، Eresos، و Molyvos می باشند. Mytilene در قرن 11 قبل از میلاد مسیح، توسط خانوادۀ Penthilidae که از تسالی به آنجا آمده بودند و حکومت منطقه را در دست داشتند، بنا شده است. بعدها در طی قیام مشهور Pittacus of Mytilene حکومت این خاندان خاتمه یافت.

تاریخچه لسبوس

تاریخچه جزیره لسبوس

تاریخچه جزیره لسبوس

لِسبوس یا لِسوُس که گاهی به نام موتیلنه (مرکز جزیره) نیز گفته می‌شود، در سده یازده قبل از میلاد مسیح و توسط خانواده پنتیلدائه، که خود اهل تسالی بودند، تاسیس شد. اما بر اساس ایلیاد هومر، لسبوس بخشی از پادشاهی پریاموس (واقع در ترکیه امروزی) بود.
این جزیره به جز مرکز توریستی آن به نام Molyvos یکی از مناطق آرام محسوب می‌شود که هنوز توسط گردشگران شلوغ نشده است ؛ به همین علت اینجا یک مکان فوق العاده آرام و آرامش‌بخش است. حتی Molyvos نیز فقط در فصل گردشگری بسیار شلوغ است و سواحل آن در زمان‌های دیگر بسیار خلوت است.

جاذبه های طبیعی لسبوس

جاذبه های طبیعی جزیره لسبوس

جاذبه های طبیعی جزیره لسبوس

جزیره لسبوسLesbos island ، به دلیل معماری‌اش، خلیج‌های زیبا و سواحل بکر و تمیزش معروف شده است. طبیعت متنوع این ناحیه به همراه پرندگان خاصش از دیگر جاذبه‌های طبیعی این جزیره می‌باشد.جنگل سنگی درSigri در نوع خودش در دنیا منحصربفرد است و همانند روستاهای ساحلی پترا و Molyvos ارزش یکبار دیدن را دارد.
در لسبوس Lesvos چندین موزه جذاب وجود دارد که شما نباید بازدید از آنها را از دست بدهید مانند موزه باستان‌شناسی با یافته‌هایی از دوران ماقبل تاریخ. دوست‌داران هنر نیز می‌توانند سری به موزه هنر مدرن بزنند و در آن به تماشای آثاری از پیکاسو Picasso ، ماتیس Matisse و میرو Miro بپردازند.
در بسیاری از قسمتهای جزیره لسبوس Lesbos island می‌توان آثار به جامانده از یونان باستان، رم و دوره بیزانس را مشاهده کرد. بطور خلاصه می‌توان گفت که اینجا برای دوست‌داران طبیعت، هنر، فرهنگ و همچنین کسانی که به سواحل زیبا علاقه دارند جاذبه‌های زیادی دارد.
وسعت جزیره لسبوس Lesvos island به اندازه ای است که برای دیدن مناظر مختلف، موزه ها، روستاها و سواحل آن به چند هفته زمان نیاز است. بازدید از همه مکان‌های آن در یک دفعه تقریبا غیرممکن است و به همین دلیل بسیاری از افراد برای بار دوم به اینجا بازمیگردند تا جاذبه‌های دیگرش را هم ببینند. روستاهای موجود در این جزیره بسیار متفاوت هستند و هرکدام معماری و زیبایی خاص خود را دارند. اگر می‌خواهید خرید کنید به شهر اصلی آن یعنی Mytilene بروید و برای دیدن سواحل به جنوب و شمال جزیره بروید. در لسبوس پرنده‌های خاص و غیرمعمول زیادی وجود دارند همچنین لاک‌پشت‌های بسیاری نیز در رودخانه ها و دریاچه‌های این ناحیه زندگی می‌کنند.