,

فرهنگ مردم یونان

کلیسا

فرهنگ مردم  کشوریونان

مردم يونان متاثر از فرهنگ باستان خود به تاريخ ايران و ساير مردم شرق نگاه مثبت دارند و برحسب رسوم بجا مانده از قبل در مواجه با ايراني‌ها احساس مثبت خود را بروز مي‌دهند. یونان كشوری است كه به دلیل موقعیت جغرافیایی خاصی كه دارد به بخشها و محدوده‌های مختلف تقسیم شده و مكانهای دیدنی متنوع موجود در آن تفاوتهای خیلی زیادی با هم دارند. در بخشهای مختلف یونان گویش‌ها، آداب و رسوم، رقصها و افسانه های متفاوتی رایج است.

در هر بخش یونان بزرگ كه در طول قرنها سنتهای خود را به وجود آورده‌اند، هیچ روش یكسان و مشابهی برای انجام دادن كارها وجود ندارد. ولی بعضی از این سنتها بیشتر از بقیه مورد قبول عموم واقع شده‌اند. البته آنها باورها و اعتقادات بی‌شماری دارند كه پرداختن به همه آنها به زمان زیادی احتیاج دارد و ما به ناچار فقط به برخی از آنها اشاره می كنیم. كشور يونان پس از سال‌هاي پررونق اين كشور در عهد باستان و با حمله امپراطوري رم ، دستخوش تحولات گوناگوني گرديد و تا قرن نوزدهم طي دوره‌هاي طولاني تحت سلطه كشورها و قدرت‌هاي بزرگ منطقه‌ايي قرار گرفت و در اين رهگذر ، فرهنگ ، آداب و رسوم و شيوه زندگي مردم اين كشور تحت‌تاثير فرهنگ‌هاي خارجي بوده است.

پيش از استقلال يونان در سال 1829 اين كشور چند قرن تحت سلطه امپراطوري عثماني قرار داشته و تمام شئون اجتماعي و سياسي آن دستخوش تاثير مي‌گردد.

طولاني بودن حضور تركان عثماني در يونان بر شيوه  زندگي ، آداب و رسوم، تغذيه ،آمد و شدها ، اسامي  اثر مي‌گذارد و هزاران لغت تركي وارد زبان يوناني كه كمترين قرابت را با اين زبان داشته مي‌گردد.

این كشور اگر چه از بعد جغرافيايي در قاره اروپا واقع شده و از بعد سياسي بعد از جنگ جهاني دوم عملاً در اردوگاه غرب قرار داشته اما به كشوري غربي كه داراي فرهنگ شرقي است معروف است كه علت عمده  اين جنبه  متاثر  از ارتباطات طولاني مدت با كشور تركيه فعلي و امپراطوري عثماني سابق بوده است، لذا بسیاری از آداب و رسوم مردم این کشور غربی تحت تاثیر صبغه شرقی قرارگرفته است.

فرهنگ اصالت خانواده

مردم  يونان تحت‌تاثير فرهنگ غربي كاملاً متاثر از مسائلي مانند: آزادي در انتخاب لباس،برابري زن و مرد ، روابط آزاد پسر ودختر قرار گرفته‌اند با اين‌حال خانواده جايگاه ويژه‌اي دارد و بنياد خانواده از نهادهاي اجتماعي تاثير‌گذار بر رفتار مردم محسوب مي‌گردد.

زنان در جامعه يونان پس از ازدواج كاملاً به اصالت خانواده معتقدند و اعضاي يك خانواده همانند جوامع اسلامي نسبت به هم داراي عاطفه و احساسات گرم مي‌باشند .

فرهنگ مصرف مشروبات الكلي

عموم مردم  اين كشور  از مشروبات الكلي استفاده مي‌نمايند و اين موضوع يكي از رسوم به جا مانده از عهد باستان مي‌باشد، در برخي  جزاير مشروب‌سازي داراي قدمت ديرينه است.

فرهنگ رانندگي

فرهنگ رانندگي در مقايسه با كشورهاي اروپايي در سطح پائين‌تري قرار دارد، برخي از مردم اين كشور در رانندگي ملاحظات قانوني را نمي‌نمايند و تخلف در رانندگی نیز عادت شده است.

فرهنگ ازدواج

فرهنگ ازدواج یونان

فرهنگ ازدواج

در یونان عروسها روبنده قرمز و یا زرد داشتند كه نماد آتش بوده است. این روبنده‌ها با رنگهای درخشانشان برای حفظ كردن عروس از دست اجنه ها و ارواح شیاطین استفاده می‌شده است.

همچنین انگشتر الماس نماد قطره‌های اشكهای خدایان بوده است و اعتقاد داشتند كه الماس نشان دهنده شعله های عشق نیز هست.

یك عروس یونانی روز عروسی‌اش همراه خود یك حبه قند می آورده تا مطمئن شود زندگی شیرینی در انتظارش است، البته به جای قند می توانسته با خود گیاه عشقه نیز بیاورد.

جشن عروسی هم معمولاً شب برگزار می شده و در مهمانی‌های مجللشان به عیش و نوش، خوردن، نوشیدن و رقصیدن مشغول می شدند، كه این رقصها شامل رقصهای مشهور دایره‌ای شكل یونانی می شده است. موقع چیدن ظرفها آنها را به خاطر خوش شانسی محكم روی زمین می كوبیدند و جالب اینكه روی سر نوازنده‌ها پول می ریختند! برای خوش‌آمدگویی به مهمانان مغز بادام با روكش شكلات با اسم محلی Koufeta می دادند.

فرهنگ مذهب

جامعه يونان  در ميان كشورهاي غربي مذهبي‌ترين مردم را داراست، كه كليسا نقش بارزي در جامعه دارد و علي‌رغم جدا بودن دين از  سياست ،اما كليسا يكي از پايه‌هاي قدرت است و مردم يونان تحت‌تاثير مذهب و براساس آداب رسوم بجا مانده از گذشته به كليسا و  حضور در آن اهميت زيادي مي‌دهند و اغلب مردم اين كشور هنگام عبور از كنار كليسا با حركات خاص مسيحيان به كليسا اداي احترام مذهبي مي‌كنند.

فرهنگ زندگي  با حيوانات

يكي از رسوم موجود در اين كشور زندگي با حيوانات خانگي از جمله سگ و گربه مي‌باشد، مردم اين كشور زندگي با حيوانان خانگي را به عنوان يكي از عادات جاري خود نهادينه كرده‌اند و فروشگاه‌هاي فروش تغذيه حيوانات به وفور در سطح شهرها يافت مي‌شود.

در اين راستا كاهش سطح  ازدواج و تمايل به زندگي غيردائم سبب تنهايي بسياري از مردم شده كه حيوانات را همدم مناسبي مي‌دانند.

فرهنگ نگاه  مثبت به شرق

مردم يونان متاثر از فرهنگ باستان خود و نگاه مثبت به تاريخ ايران نسبت به مردم ايران و ساير مردم شرق ( به استثناء تركيه ) نگاه مثبت دارند و برحسب رسوم بجا مانده از قبل در مواجه با ايراني‌ها احساس مثبت خود را بروز مي‌دهند.

فرهنگ توجه ويژه  به كودكان

مردم يونان نگاه مثبت، احساسی و توام با محبت نسبت به كودكان دارند و هنگام مواجه شدن با هر كودكي احساس عاطفي خود را نشان مي‌دهند، لازم است در مقابل كودكان يوناني نيز اين احساسات توسط ‌خارجي‌ها جهت ارتباط بهتر نشان داده شود.

فرهنگ سفر‌هاي هفتگي ، فصلي و ساليانه

عموم مردم يونان و بويژه شهر آتن تعطيلات آخر هفته را در خارج شهر در سواحل و در تعطيلات چند روزه در روستاها و در تعطيلات فصلي در جزاير و مناطق دور‌تر سپري مي‌كنند.

در طول تابستان ماه آگوست تقريباً كشور يونان تعطيل است و بنا به رسم موجود در ميان مردم عموماً به جزاير و عده‌اي نیز به  ساير  كشورها سفر مي‌كنند .

نگاه منفي به رژیم صهیونیستی-  امريكا و انگليس

مردم يونان برحسب آموزش‌هاي دينی ارتدكس نسبت به يهودي‌ها و رژيم صهيونيستي و همچنين سياست‌هاي امريكا كه متاثر از حمايت امريكا از حكومت‌هاي ديكتار پيشين اين كشور است و همچنين از سياست‌هاي انگليس بدبين مي‌باشند و اين نگاه به يكي از رسوم تبديل شده ، اما اين موضوع در سياست يونان جاري نيست و نوعی نگاه و آداب اجتماعي مذهبي محسوب مي‌شود.

حضور در رستوران‌ها

حضور در رستوران

رستوران

يكي از رسوم موجود در ميان مردم حضور مداوم و طولاني مدت در كافه ، رستوران‌هاست كه در فصول مختلف و بويژه در بهار و تابستان در رستوران‌هاي نزديك ساحل اوقات خود را سپري مي‌كنند و با نوشيدن يك يا دو قهوه چند ساعت به گفتگو و تبادل‌نظر مي‌پردازند.

مردم يونان به مردمي پرحرف معروفند كه عموماً كلام خود را نيز بلند ادا مي‌كنند و بسياري بر اين عقيده‌اند كه اين رسم از ترك‌هاي عثماني  به اين كشور منتقل شده است.

خرسندي از تمجید

عموم مردم يونان  بر حسب نگاه ويژه و مثبتي كه به پيشينه تاريخي خود دارند در مقابل تعريف و تمجيد از فرهنگ گذشته و حال اين كشور واكنش مثبت نشان مي‌دهند و بسيار خرسند مي‌گردند و اين موضوع سبب تسهيل براي ايجاد ارتباط نیز مي‌گردد.

فرهنگ ارتباط

مردم اين كشور بر حسب فرهنگ فعلي و قبلي خود هنگام مواجه شدن با يك ديگر احساسات خود را در قالب دست دادن نشان مي‌دهند اما عموماً مردها با يكديگر دست مي‌دهند، اما مردها با زن‌ها دست و روبوسي مي‌كنند، اين عمل هنگام خداحافظي نیز رخ مي‌دهد.

بازا‌رهاي هفتگي

بازار‌هاي محلي در محلات شهر آتن و ساير شهر‌ها به صورت هفتگي به نام شنبه‌بازار ، يكشنبه بازار وجود دارد، كه عموم مردم خريد هفتگي ميوه‌جات و ساير خوراكي‌ها را از اين بازارها تهيه مي‌كنند و امروزه این موضوع به عنوان یکی از عادات مردم در خصوص خرید تبدیل شده است.

سيگار:

اكثر  مردم يونان سيگاري هستند و اين عادت در ميان زنان بيشتر به چشم مي‌خورد و دانش‌آموزان از سطح راهنمايي نيز سيگار كشيدن را شروع مي‌كنند، بيش‌ترين درصد سيگاري‌ها در اروپا مربوط به يونانی‌ها مي‌باشد.

چشم زخم

چشم زخم  یا چشم شور یكی از مشهورترین خرافات یونانی است كه ریشه آن به فرهنگ هلنی و دوران بت‌پرستی آنان باز می‌گردد. در نقاشی‌های قدیمی یونانی مربوط به دویست سال پیش تصویر چشم دیده شده است، چراكه فكر می كردند تصویر چشم، چشم زخم را از آنها دور می‌كند. چشم زخم در تمام سرزمینهای یونان شناخته شده است، همیشه می‌تواند به انسانها ضربه بزند و هیچ كس در برابر آن ایمن نیست.

آیا برایتان اتفاق افتاده كه كسی از شما تعریف كند و بهتان بگوید امروز چقدر زیبا شده‌اید و بعد بلافاصله سردردی وحشتناك بگیرید؟! آنها این قبیل اتفاقات را به چشم زخم نسبت می دهند. (البته خود ما نیز چنین اعتقاداتی داریم!)

البته چندین راه برای مقابله با چشم زخم وجود دارد. یكی از مطمئن ترین راه‌ها استفاده از پر است. بیشتر مردم در لباس و یا در جیبشان یك پر نگه می‌داشتند. یك روش دیگر برای مقابله با چشم زخم این بوده كه روی یك طلسم آبی تصویر یك چشم را می كشیدند و از آن به عنوان دستبند  و یا گردن بند استفاده می كردند. به جای طلسم آبی از مهره‌های آبی هم می توانستند استفاده كنند. ولی بیچاره آنهایی كه خودشان چشم آبی داشتند!!

چون مردم فكر می كردند این افراد چشم شوری دارند و بنابراین اصلاً دوست نداشتند آنها ازشان تعریف كنند. اگر احیاناً یك انسان چشم شور ازشان تعریف می كرد، در بین آنها رسم بود كه بر زمین آب دهان می انداختند و گاهی برای اطمینان بیشتر كه حتماً بلا ازشان دور شود این كار را سه بار انجام می دادند.

روز سه شنبه

نحس‌ترین روز در طول هفته برای مردم یونان روز سه‌شنبه است. چراكه در بیست و نهم سال 1453 در چنین روزی طی یك اتفاق غیر قابل تصور شهر قسطنطنیه از دست یونانیان خارج شد و به دست تركان عثمانی افتاد. گفته شده است كه اگر داد و ستد و یا كسب و كاری در این روز شروع شود، نشانه بدی برای صاحبانش خواهد بود و بیشتر یونانی‌ها به این گفته اعتقاد دارند و می‌گویند شروع كردن هر كاری در روز سه شنبه عاقبت خوشی ندارد.

عدد 13

عدد 13 برای یونانیان نشانه خوشبختی و خوش شانسی است. البته اگر روز سیزدهم و سه‌شنبه مصادف شوند اصلاً نشانه خوبی نیست و برایشان بدبختی به همراه می آورد. بنابراین اگر روز سیزدهم ماه به سه شنبه بیفتد خیلی حواسشان را جمع می كنند و مراقب اوضاع هستند. البته این عدد به تنهایی خوش شانسی می آورد و در برخی از مناطق یونان می گویند كه 13 نماد حضرت عیسی و حواریونش است.

البته ما هم نباید فراموش كنیم كه یونان در المپیك سیدنی 13 مدال را از آن خود كرد، پس عدد 13 نمی‌تواند نحس باشد!!

استخوان خفاش

برخی از مردم معتقد بودند كه استخوان خفاش نماد خوش شانسی است. این افراد یك استخوان كوچك خفاش را همیشه حتی وقتی كه بیرون می رفتند با خودشان می بردند. منتها تنها مشكل آنها تهیه كردن استخوان خفاش بود، چون كشتن خفاش را خیلی بد می دانستند. البته در برخی از جزایر كاملاً خلاف این پندار را داشتند و معتقد بودند خفاش نشانه بدبختی و بدشانسی است.

خروس

خروس برای یونانیان نماد مرگ و بدبختی بوده است. اگر آنها می دیدند و یا می شنیدند كه خروسی در حال قوقولی كردن است، برای رفع بلا شعری را بدین مضمون « از اینجا برو… از اینجا برو و برای من خبرهای خوب بیاور..» را می خواندند.

سکه در کشور یونان

سکه کشور یونان

انواع سکه در کشور یونان

اقتصاد یونان جایگاه چهل‌وهشتم در جهان را بر اساس تولید ناخالص داخلی دارد. درسال ۲۰۱۳ میلادی با ۱۸ میلیون توریست یونان هشتمین کشور پر بازدید کننده در اتحادیه اروپا بود. مین یکای وزنی معادل ۶۰ شِکِل بود که در دورهٔ باستان، در خاور نزدیک رواج داشت. همچون شِکِل، مین نیز یکای پول بود؛ در یونان باستان، هر شکل معادل ۱۰۰ دراخمای یونان بود.  دراخمای یونان با کد ایزوی GRD، یکای پول رایج در کشور یونان است. مسولیت کنترل این واحد پولی برعهدهٔ بانک یونان قرار دارد. هر دراخما به یکصد لپتا تقسیم می‌شود؛ کشور یونان پس از پیوستن به منطقه یورو واحد پول خود را تغییر داد. در زیر به معرفی انواع سکه ها در کشور یونان می پردازیم.

سکه استاتر

سکه استاتر یونان

سکه استاتر

استاتر،  یک سکه باستانی مورد استفاده در مناطق مختلف یونان بود. همچنین، این عبارت برای سکه‌های مشابه، با تقلید از سکه یونانی استفاده و در نقاط دیگر اروپا باستان ضرب می‌شد.

استاتر طلا از یونان باختری با تصویر پادشاه اوکراتید یکم، بزرگترین سکه طلا که در دوران باستان ضرب شد. وزن استاتر طلا ۱۶۹٫۲ گرم و قطر ۵۸ میلی‌متر است.

استاتر به عنوان یک سکه نقره یونانی، برای اولین بار از قرن ۸ قبل از میلاد به عنوان شمش، و بعد به عنوان سکه در ۵۰ میلادی منتشر شد. اولین استاتر شناخته یک سکه الکتروم با تصویر لاک‌پشت، ضرب Aegina و به حدود ۷۰۰ سال قبل از میلاد بازمی‌گردد و در کتابخانه ملی پاریس برای نمایش گذاشته شده است. استاتر نقره و الکتروم در تمام سرزمین‌های یونان باستان و متصرفات آن در وزن‌های گوناگون ضرب گردید و استاتر طلا نیز تنها در بعضی نقاط ضرب و استفاده می‌شد.

سکه  دکادراخمه

سکه دکادراخمه یونان

سکه دکادراخمه

سکهٔ نقرهٔ دکادراخمه یا ۱۰ دراخمه، از سیراکوز مربوط به سال ۴۰۰ پیش از میلاد. یک تالان معادل ۶٬۰۰۰ دراخمه بود. تالان آتیک، واحدی قدیمی برای سنجش جرم و معادل ۲۶ کیلوگرم است. همچنین واحدی برای سنجیدن قیمت و ارزش یک کالا و معادل ارزش ۲۶ کیلوگرم نقرهٔ خالص است. در اصل، یک تالان معادل جرم مقدار آبی بود که یک آمفورا (۳۹ لیتر) را لبریز می‌کرد. با در نظر گرفتن قیمت نقره در سال ۲۰۱۲ که از قرار ۱٬۰۰۱ دلار به ازای هر کیلوگرم است، یک تالان نقره ارزشی برابر ۲۶٬۰۳۰ دلار دارد. یک تالان معادل ۶۰ مینا، ۶٬۰۰۰ دراخمه، و ۳۶٬۰۰۰ اوبولوس بود.

سکه تترادراخما

تترادرهم ، به سکه‌های نقره یونان باستان گفته می‌شود که معادل چهار درهم بوده و از ۵۱۰ پ.م تا ۳۸ پ.م مورد استفاده بوده است.

سکه دانکه

دانکه یا دانسه، سکه نقره‌ای کوچکی از دوره هخامنشیان بوده که معادل اوبولس یونانی است و در میان یونانیان شرقی رواج داشته‌است. بعدها توسط یونانیان در فلزات دیگری مورد استفاده قرار گرفت. در قرن دوم، کارشناس دستور زبان، جولیوس پوکوس به آن نام دانیکه یا دانکه یا دانیکون را داد و گفت که این سکه ایرانی بوده‌است ولی در زمان پولوکس این اظهار نظر بی‌مورد به نظر می‌رسید.

ورزشگاه های کشور یونان

ورزشگاه آتن

معرفی ورزشگاه های کشور یونان

یونان زادگاه بازی های المپیک باستان است، یونان اولین بار در 776 سال قبل از میلاد در المپیاد ثبت شده است، و افتخار دو بار میزبانی بازی های مدرن المپیک را داشته است، در مراسم افتتاحیه بازی های المپیک تابستانی 1896 و بازیهای المپیک تابستانی 2004 در طول رژه کشورها یونان همیشه اول رژه بوده است.

ورزشگاه پاناتینایکو

ورزشگاه پاناتینایکو آتن

ورزشگاه پاناتینایکو

یکی از ورزشگاه های کشور یونان، ورزشگاه پاناتینایکو، یک ورزشگاه چند منظوره در شهر آتن، یونان است. این ورزشگاه که از دوران یونان باستان از مکان‌های مهم برای انجام مسابقات ورزشی بوده برای بازی‌های المپیک تابستانی ۱۸۹۶ مورد بازسازی قرار گرفته و ورزشگاه اصلی این مسابقات بوده است. مسابقات تیراندازی با کمان بازی‌های المپیک تابستانی ۲۰۰۴ در ورزشگاه پاناتینایکو برگزار شده است.

ورزشگاه المپیک آتن

یکی از ورزشگاه های کشور یونان، ورزشگاه المپیک آتن، ورزشگاهی در شهر آتن است. که بخشی از مجموعه ورزشی المپیک آتن محسوب می‌شود. این ورزشگاه در سال ۱۹۷۹ میلادی شروع به ساخته شده و در سال ۱۹۸۲ ساخت آن به پایان رسیده است . ورزشگاه المپیک آتن میزبان بازی‌های المپیک تابستانی ۲۰۰۴، سه فینال لیگ قهرمانان اروپا و یک فینال جام در جام اروپا بوده است، همچنین بازی‌های خانگی تیم‌های آ.ا.ک آتن و پاناتینایکوس در این ورزشگاه انجام می‌شود.

ورزشگاه صلح و دوستی

یکی از ورزشگاه های کشور یونان، ورزشگاه صلح و دوستی، سالن چند منظوره در آتن، یونان است. این سالن میزبان مسابقات والیبال المپیک تابستانی ۲۰۰۴ بوده است.

ورزشگاه کارایسکاکیس

ورزشگاه کارایسکاکیس آتن

ورزشگاه کارایسکاکیس

یکی از ورزشگاه های کشور یونان، ورزشگاه کارایسکاکیس، ورزشگاهی در شهر آتن و ورزشگاه خانگی تیم ملی فوتبال یونان و باشگاه فوتبال المپیاکوس است. این ورزشگاه که در سال ۱۸۹۶ میلادی ساخته شده در سال ۲۰۰۴ به صورت کامل بازسازی شده است. ورزشگاه کارایسکاکیس میزبان فینال جام در جام اروپا ۱۹۷۱ بوده است.

مجموعه ورزشی المپیک ساحلی فالیرو

یکی از ورزشگاه های کشور یونان، مجموعه ورزشی المپیک ساحلی فالیرو، یک مجموعه ورزشی در ناحیه ساحلی آتن در یونان می‌باشد. این مجموعه مهماندار هندبال، تکواندو، و والیبال در المپیک ۲۰۰۴ بوده و دارای دو زمین بازی داخلی و یک استادیوم والیبال ساحلی می‌باشد.

ورزش های مهم کشور یونان

مسابقات جهانی دو و میدانی ۱۹۹۷، ششمین دوره مسابقات جهانی دو و میدانی بوده‌است که در شهر آتن، یونان زیر نظر اتحادیه بین‌المللی فدراسیون‌های دو و میدانی برگزار شده است. این مسابقات از ۱ آگوست تا ۱۰ آگوست ۱۹۹۷ با حضور ۱٬۸۸۲ ورزشکار از ۱۹۸ کشور جهان انجام شده است.

تیم ملی فوتبال یونان برترین رتبه بندی در جهان و در سال 2014 قهرمان اروپا شده است.ورزش در یونان یکی از موفق ترین ها در اروپا می باشد. یکی از تنها نه تیم ملی که موفق به کسب جام ملتهای اروپا یعنی سوپر لیگ، که بالاترین لیگ حرفه ای فوتبال در این کشور می باشد، شامل هجده تیم وموفق ترین آن المپیاکوس، پاناتینایکوس، آ ا ک آتن و PAOK هستند.

باشگاه فوتبال آ.ا.ک آتن، یک باشگاه فوتبال در شهر آتن در یونان می‌باشد که در سوپر لیگ فوتبال یونان بازی می‌کند. این باشگاه در تاریخ ۳ آوریل ۱۹۲۴ تأسیس شده‌است.

باشگاه فوتبال المپیاکوس، یک باشگاه فوتبال در شهر پیره در یونان می‌باشد که در سوپر لیگ فوتبال یونان بازی می‌کند. این باشگاه در تاریخ ۱۰ مارس ۱۹۲۵ تأسیس شده‌است. المپیاکوس رقابت بزرگ و طولانی مدتی با پاناتینایکوس دارد و مسابقهٔ بین این دو تیم، تحت عنوان «شهرآورد دشمنان ابدی» نام‌گذاری شده است.

باشگاه فوتبال پاناتینایکوس، یک باشگاه فوتبال در شهر آتن در یونان می‌باشد که در سوپر لیگ فوتبال یونان بازی می‌کند. این باشگاه در تاریخ ۳ فوریه ۱۹۰۸ تأسیس شده‌است.

باشگاه فوتبال آ.ای لاریسا، یک باشگاه فوتبال در شهر لاریسا در یونان می‌باشد که در سوپر لیگ فوتبال یونان بازی می‌کند.این باشگاه در تاریخ۱۷ می ۱۹۶۴ تأسیس شده‌است.

باشگاه ورزشی پان-سالونیکی کنستانتینوپلیتن‌ها که به طور مخفف به پائوک مشهور است، باشگاه فوتبال یونانی است که در شهر سالونیک قرار دارد و هم اکنون در سوپر لیگ فوتبال یونان بازی میکند. این باشگاه در تاریخ ۲۶ آوریل ۱۹۲۶ تأسیس شده است.

باشگاه فوتبال آریس، باشگاه فوتبال یونانی است که در شهر سالونیک قرار دارد و هم اکنون در سوپر لیگ فوتبال یونان بازی میکند. این باشگاه در تاریخ ۲۵ مارس ۱۹۱۴ تأسیس شده است.

تیم ملی بسکتبال یونانی دارای یک سنت چندین ساله از برتری در ورزش، در میان قدرت های بسکتبال برتر جهان محسوب می شود. از سال 2012،رتبه آن در جهان 4 و در اروپا 2 قرار گرفت.

,

کشور يونان

کشور یونان

نگاهی به کشور یونان

کشور یونان نامی است که مردم باستانی شرق برای اشاره به یونانی‌ها به کار میبردند که از زبان پارسی باستان آمده است و آن خودش از یونانی و از شهر ایونیا در کناره غربی آسیای صغیر گرفته شده است. کهنترین نام برای کشور یونان در زبان‌های ایرانی Yauna- است. واژه یونان از Yunanistan (آذری، ترکی)، الیونان (عربی)، Yavan (عبری): از نام ایونیان، اقوام یونانی آسیای صغیر سرچشمه گرفته است.

Greece: نام یونان از لاتین Græcus، از یونانی Γραικοί، بنابر گفته ارسطو نام مردم اصلی Epirus است. خود یونانیان  می گویند به معنای “سرزمین روشنی” و از ἥλιος (hḗlios) به معنای “خورشید”  گرفته شده است.

مردم  کشور یونان منطقه شهری خود را بنیانگذاری نمودند. این کار همزمان با سکونت آریاییان در ایران بود. اولین مسابقات المپیک، در شهر المپیا، در جنوب یونان برگزار شده است. یو نانیها بوجود آوردن مستعمرات خود را در سرتاسر مدیترانه، آغاز کردند. آنها مستعمراتی روی جزیره سیسیلی و در جنوب ایتالیا، بوجود آورند. تمام ملت‌های زیر تسلط ایرانی‌ها با این نام که از واژه سانسکریت Yavana گرفته شده بود خو گرفتند که یکی از واژه‌هایی است که در منابع سانسکریت باستان با آن برمیخوریم.در آغاز در دستور زبان پانینی و سپس در زبان پالی Yona و در هند و یونانی Yonaka ذکر شده است. پرچم یونان برای اولین بار در 01978-12-22 ۲۲ دسامبر ۱۹۷۸ (Naval Ensign 1828-1978, National Flag 1969-70; 1978 to date) به رسمیت شناخته شد.به عنوان پرچم ملی و نشان ملی شناخته می‌شود و همچنین دارای تناسب ۲:۳ می‌باشد.

پرچم کشور

پرچم

تاریخچه کشور یونان

کشور یونان ۵۰۰ سال پیش از میلاد، داریوش، پادشاه ایرانی، ترتیب یک حمله به سرزمین‌های اصلی یونان، را می‌دهد. آتنی‌ها در جنگ ماراتون، ارتش مهاجم ایرانی‌ها را شکست می‌دهند. سربازان پیاده داوطلب ارتش را به دلیل حمل هوپلون، به نام هوپلایت‌ها می‌خواندند. نیروهای ایرانی، در جنگ ترماپیلای، ارتش منطقه شهری یونانی، اسپارت، را در هم می‌کوبند. مدتی بعد همان سال، در جنگ سالامیز، یک ارتش متحد از مناطق شهری یونانی، ایرانیها را در دریا شکست می‌دهد. ناوگان پیروز یونانی، از بیش از ۲۰۰ کشتی جنگی تشکیل می‌شد. متحدان مناطق شهری یونانی ایرانیها، را در جنگ «پلاتایا» به سختی شکست داده و سر انجام به تهدید حمله ایرانیها به سرزمین‌های یونانی، خاتمه دادند. در گذشته، آتن تحت حکومت پریکلس، ژنرال و سیاست‌مدار یونانی، شکوفا شد. او بعد از تخریب آکروپولیس در آتن در اثر حمله ایرانیان، دستور بازسازی آن را صادر کرد. فیلیپ، اهل مقدونیه، پدر اسکندر کبیر و فرمانروای قویترین بلاد یونان، در جنگ چایرونی، سراسر یونان را فتح می‌کند. پیروزی فیلیپ، عصر استقلال مناطق شهری یونان را پایان می‌دهد. ۱۸۷ پیش از میلاد، یونان نابود می‌شود و رومیان جای آن‌ها را می‌گیرند. پس از حاکمیت امپراطوری عثمانی٬ در سال ۱۸۲۱ پس از حدود ۲۰۰۰ سال از نابودی یونان باستان٬ کشور مدرن یونان بدست آن‌ها که یونانی سخن می‌گفتند به شکلی نمادین ساخته شد٬ که این فاصلهٔ ۲۰۰۰ ساله خود بهترین دلیل برای نمادین بودن ایجاد چنین کشوری است.

کشور یونان از شمال با آلبانی، مقدونیه و بلغارستان و در شرق با ترکیه دارای مرز مشترک زمینی است. یونان در محل اتصال سه قاره آسیا، اروپا و آفریقا واقع شده است و وارث میراث یونان باستان، امپراتوری بیزانس و نزدیک چهار قرن سلطهٔ ترکان عثمانی است.  یونان دارای تاریخی ویژه و پرحادثه است و دارای میراث فرهنگی است که به طور قابل توجهی دارای نفوذ در آفریقای شمالی و منطقه خاورمیانه است و ساختاری بنیادی برای فرهنگ اروپا و آنچه امروز به عنوان غرب خوانده می‌شود به حساب می‌آید.

اقتصاد کشور یونان

یکی از منابع اقتصادی کشور یونان، استاتر(steɪtər یا stɑ:tɛər؛ یونان باستان στατήρ IPA: statɛ̌:r، به معنای واقعی کلمه “وزن”) است. استاتر، یک سکه باستانی مورد استفاده در مناطق مختلف یونان بود. همچنین، این عبارت برای سکه‌های مشابه، با تقلید از سکه یونانی استفاده و در نقاط دیگر اروپا باستان ضرب می‌شد.

استاتر به عنوان یک سکه نقره یونانی، برای اولین بار از قرن ۸ قبل از میلاد به عنوان شمش، و بعد به عنوان سکه در ۵۰ میلادی منتشر شد. اولین استاتر شناخته یک سکه الکتروم با تصویر لاک‌پشت، ضرب Aegina و به حدود ۷۰۰ سال قبل از میلاد بازمی‌گردد و در کتابخانه ملی پاریس برای نمایش گذاشته شده است. استاتر نقره و الکتروم در تمام سرزمین‌های یونان باستان و متصرفات آن در وزن‌های گوناگون ضرب گردید و استاتر طلا نیز تنها در بعضی نقاط ضرب و استفاده می‌شد.

نیروی کار کشور یونان

نیروی کار کشور یونان بالغ بر ۴۹۰۰۰۰۰ نفر است که در میان کشورهای سازمان همکاری اقتصادی و توسعه بعد از کره جنوبی در رتبه دوم قرار دارد. بر پایه یک نظر سنجی که توسط دانشگاه گرونینگن انجام شد یونان بین سال‌های ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۵ در رتبه سوم ساعات کار در هر سال در بین کشورهای اروپایی قرار دارد.به این ترتیب یونانی‌ها در هر سال ۱٬۸۱۱ ساعت کار کرده‌اند. در سال ۲۰۰۷ کارگران متوسط ۲۰ دلار در هر ساعت تولید کرده‌اند.این رقم مشابه اسپانیا و کمی بیش از نصف متوسط تولید کارگران در آمریکا است.نزدیک به یک پنجم نیروی کار را مهاجران خارجی تشکیل می‌دهند که در بخش‌های کشاورزی و ساخت ساز به کار گرفته شده‌اند.

جغرافیای کشور یونان

جغرافیای کشور یونان

یونان

بيش از 80% يونان كوهستاني است. كوههاي پيندوس مهم‏ترين رشته كوه خاك اصلي يونان است و از آلباني به طرف جنوب و به داخل شبه جزيره پلوپونزوس امتداد دارد. مساحت کشور یونان، 131.940کیلومتر مربع و مختصات جغرافیایی، 39 درجه شمالی و 22 درجه شرقی می باشد.

فرهنگ کشور یونان

تمدن کشور یونان از تاثیرگذارترین فرهنگ هایی است كه حیات بشر به خود دیده است. پتانسیل هنری یونان از چنان نیرویی برخوردار است كه با گذشت دهه ها و قرن ها همچنان می توان ردپای هنر هنرمندان آن را در فرهنگ های سرزمین های جهان مشاهده نمود.حضور چهارگزینه از عجایب هفت گانه دنیا در میان آثار یونان باستان نمایانگر فرهنگ غنی و ماندگار این سرزمین است.توجه یونانیان به دو عنصر زیبایی شناختی و انسان گرایی به خلق آثاری انجامید كه تا امروز نیز الهام بخش بسیاری از هنرمندان است. گرچه یونان باستان را سرزمین ادب و هنر می شناسند ولی جاه طلبی و كشورگشایی های برخی از فرمانروایان سبب نابودی بسیاری از آثار هنری آن شد.

در غرب هنر امپراتوری رم باستان آشكارا از هنر یونان تاثیر پذیرفته است. كشورگشایی های آلكساندر كبیر در شرق نیز زمینه ساز حضور هنر یونان باستان در كشورهای آسیای میانه و هندوستان را فراهم آورد و مكتب گركو ـ بودیست را بنیان نهاد. درباره بخشی از دوران هنری یونان كه به سال های سیاه معروف است هیچگونه اطلاعاتی در دست نیست . از دوران هنر هندسی كه به سال های ۱۰۰۰ پیش از میلاد مسیح بر می گردد نیز اطلاعات ناقصی وجود دارد. هنر كهن تنها با فیگورهای سیاه رنگی كه روی ظروف نقاشی می شدند قابل بررسی است.

هنر مجسمه سازی یونان با حضور چند مجسمه كه بخش هایی از آن به جای مانده است ، قدرت خالقان آنها را در رعایت تناسبات و توجه به عناصر حقیقت انگاری، آشكار می سازد .

اما همین آثار اندك به جای مانده از معماری همچون پارتنون و معبد هفائستوس در آتن اوج تمدن بشری در عصر باستان را به رخ عصر حاضر می كشد . چهار گنجینه از هفت عجایب دنیا: «مجسمه زئوس در المپیا»، «معبد آرتیمیس در افسوس»، «كولزئوس رودز» و «فانوس دریایی الكساندر» نمایندگان تمدن كهن سرزمین یونان در دنیای معاصر هستند.

دانشمندان کشور یونان

دستاوردهای فرهنگی کشور یونان در طول دوران قدیم برای مدت هزار سال جهان غرب را تحت تأثیر قرار داد. دانشمندان یونانی اکتشافاتی در امور طبیعی انجام دادند. فلاسفه نظریاتی در زمینه اداره جوامع را به جهان ارائه دادند.

فیثاغورث، فیلسوف و ریاضی دان یونانی، رابطه بین ضلعهای مثلث قائم الزوایه را کشف کرد.

فیلسوف یونانی، آناکسیمنس اهل سیلتوس، واقع در آسیای صغیر، سعی می‌کند که آغاز جهان و ساختار آنرا کشف کند. او نتیجه می‌گیرد که هوا مهم‌ترین ماده جهان است.

آشیل، نمایشنامه نویس یونانی، را برای موضوع نمایشنامه‌هایش، مورد استفاده قرار می‌دهد. مشهورترین نمایشنامه او به نام «اورستیا» سرگذشت یک خانواده سلطنتی را در طول «جنگ تروا» نشان می‌دهد.

ستاره شناس یونانی، آناکساغورس، متوجه می‌شود که نور ماه انعکاس نور خورشید است. پریکلس، سردار آتنی، واریپیدس، تراژدی نویس نامدار، در محضر وی تعلیم می‌یابند.

سوفوکلس، تراژدی نویس نمایشنامه می‌نویسد. معروفترین نمایشنامه او «ادیپ شهریار» نام دارد که سرگذشت پادشاهی را که ندانسته پدر خود را به قتل می‌رساند و با مادر خود ازدواج می‌کند، به تصویر می‌کشد.

فیدیاس، مجسمه ساز یونانی، مجسمه‌هایی برای معبد «پارتنون» و «اکروپلیس» در آتن، یونان، مجسمه غول پیکر زئوس، خدای خدایان یونانیان باستان، را می‌آفریند.

اوربپیدس، تراژدی نویس یونانی، نمایشنامه‌هایی را بر پایه اساطیر یونان می‌نویسد. مشهورترین نمایشنامه وی، «مدیه»، داستان ساحره‌ای است که فرزندان خود را به قتل می‌رساند.

سقراط، فیلسوف یونانی و ملقب به پدر فلسفه، در آتن به تدریس می‌پردازد. مقامات آتن از عقاید او به خشم می‌آیند و او را به مرگ محکوم می‌کنند. او با نوشیدن سم، خودکشی می‌کند.

آریستوفانس، نمایشنامه نویس یونانی، در نمایشنامه‌های کمدی اش مسائل روز را در قالب طنز مورد بحث قرار می‌دهد. برای مثال، نمایشنامه «ابرها»، فلاسفه آتن را به طنز می‌کشد.

افلاطون، فیلسوف یونانی، نخستین دانشگاه ، «آکادمی»، را در آتن دایر می‌کند و مردان جوان در آن به تحصیل فلسفه می‌پردازند. وی در رساله «محورات»، مجموعه مباحثات استاد خویش، سقراط، را با اهالی آتن به رشته تحریر در می‌آورد. او با انتشار «رساله جمهوریت» به بیان عقاید خویش درباره نحوه اداره یک حکومت ایده آل می‌پردازد. در زبان یونانیان قدیم، کلمه فلسفه به معنی «عشق به دانایی» است. در طول سالهای ۳۰۰ ـ ۵۰۰ قبل از میلاد، تمامی علوم عقلانی رونق یافتند.

ارسطو، فیلسوف یونانی، تعلیم و تربیت اسکندر مقدونی را که بعدها به سرداری بزرگ مبدل شد، به عهده می‌گیرد. ارسطو در آتن، مدرسه‌ای به نام لیسیوم تأسیس می‌کند. وی رساله «سیاست» را می‌نویسد و در آن به بحث درباره شش روش اداره حکومت می‌پردازد. او همچنین «نمودار نردبانی طبیعت» را که در آن موجودات زنده بر اساس پیچیدگی ساختمان بدنشان طبقه بندی شده‌اند، ابداع می‌کند.

در شهر اسکندریه، که به‌وسیله یونانیان در مصر بنا گردید، پزشکی به نام هیرو فیلوس به منظور بررسی دستگاه عصبی و اجزای بدن انسان، به تشریح اجساد می‌پردازد.

اقلیدس، ریاضیدان یونانی، مقدمات هندسه را به وجود می‌آورد.

آریستارخوس، ستاره شناس یونانی، خورشید را به جای زمین، مرکز علم می‌پندارد.

ارشمیدس در موطن خود، شهر سیراکوس، به کشف این نکته که هر شیئی به اندازه حجم خود آب جابجا می‌کند، نائل می‌گردد. وی دستگاهی برای بالا کشیدن آب، پیچ ارشمیدس، اختراع می‌کند. و نام خود را بر آن می‌گذارد. سربازان رومی در جریان محاصره سیراکوس، ارشمیدس را به قتل می‌رسانند.

تسبیوس اسکندرانی ساعت آبی و تلمبه فشاری را اختراع می‌کند.

هیپارخوس ، ستاره شناس یونانی، فهرستی از اسامی ستارگان، گردآوری می‌کند و زمان کسوفهای خورشیدی را محاسبه می‌کند. در حدود ۱۶۸ تا ۹۰ قبل از میلاد بطلمیوس در شهر اسکندریه مصر، که به دست یونانیان بنا شده بود، با استفاده از طول و عرض جغرافیایی ، نقشه‌ای از جهان شناخته شده آن زمان، ارائه می‌دهد.

ورزش کشور یونان

ورزش در کشور یونان ریشه قدیمی دارد. ورزشگاه المپیک آتن ورزشگاهی در شهر آتن است. که بخشی از مجموعه ورزشی المپیک آتن محسوب می‌شود.

این ورزشگاه در سال ۱۹۷۹ میلادی شروع به ساخته شده و در سال ۱۹۸۲ ساخت آن به پایان رسیده است و ظرفیت آن هم‌اکنون ۶۹۶۱۸ نفر است. ورزشگاه المپیک آتن میزبان بازی‌های المپیک تابستانی ۲۰۰۴، سه فینال لیگ قهرمانان اروپا و یک فینال جام در جام اروپا بوده است، همچنین بازی‌های خانگی تیم‌های آ.ا.ک آتن و پاناتینایکوس در این ورزشگاه انجام می‌شود.

یونان زادگاه بازی‌های المپیک است که برای اولین بار سال ۷۷۶ قبل از میلاد برگزار شده است. قهرمانی تیم ملی فوتبال یونان در مسابقات جام ملت‌های اروپا ۲۰۰۴ یکی از مهم‌ترین اتفاقات ورزشی در تاریخ ورزش این کشور بوده است.

,

بهترین جاذبه های گردشگری آتن

آتن

جاذبه های گردشگری آتن

آتن، یکی از شهرهای تاریخی دنیا است و پایتخت کشور یونان است. آتن از آتنا به معنی الهه نگهبان سرچشمه گرفته است. این شهر در جنوب جلگه مرکزی آتیک واقع شده و نهرهای کوهستانی کفیسوس و ایلیسوس در آن جریان دارند. بهترین جاذبه های گردشگری آتن به شرح زیر است:

  1. باغ‌ملی، آتنباغ‌ملی، آتن

جاذبه های گردشگری آتن

جاذبه های شهر آتن

باغ‌ملی، یکی از بهترین جاذبه های گردشگری آتن است. درست در قلب آتن، مرغزاری سبز و دلچسب برای گردش‌ در بعدازظهرهای آفتابی قرار دارد. در باغ سلطنتی محلی اختصاصی وجود دارد که امروزه به‌عنوان ساختمان پارلمان مورد استفاده‌ قرار‌ می‌گیرد. باغ‌ملی که در سال ۱۹۲۳ تاسیس‌ شده‌ مکانی امن و آرام به‌دور از هیاهوی شهری سایبانی سبز از درختان تنومند و گیاهان مختلف ان را فرا گرفته‌ است. سراسر باغ با مجسمه‌ها، انواع گل‌ها و نیز ساختمان‌های کوچک از دوران باستان مزین شده‌ است. باغ‌های زاپئون نیز در آنجا قرار دارد که توسط ساختمان باستانی کنگره احاطه و آن نیز در قرن نوزدهم میلادی ساخته‌ شده‌ است.

  1. موزه جدید آکروپلیس

جاذبه های گردشگری آتن

جاذبه های شهر آتن

موزه جدید آکروپلیس، یکی از بهترین جاذبه های گردشگری آتن است. موزه آکروپولیس Acropolis Museum که در آتن پایتخت یونان قرار گرفته است، محلی برای اشیا و یافته‌های باستان‌شناسی مجموعه آکروپولیس Acropolis است که قبلا در محل قبلی این موزه نگهداری می‌شدند. موزه آکروپولیس Acropolis Museum برای اولین بار در سال 1876 تاسیس شده است و موزه جدید آکروپولیس تاریخ بازگشایی‌اش به ژوئن2009 برمی‌گردد.

  1. کوه لیکابتوس (Lycabettus)

جاذبه های گردشگری آتن

جاذبه های شهر آتن

کوه لیکابتوس، یکی از بهترین جاذبه های گردشگری آتن است. کوه لیکابتوس یا در یونانی لیکاویتوس (به یونانی: Λυκαβηττός) تپه‌ای سنگ آهکی متعلق به دوران کرتاسه است که در آتن در یونان واقع شده است. این تپه در ارتفاع ۲۷۷ متری (۹۰۸ فوتی) بالاتر از سطح دریا قرار داشته و دورادورش را شهر احاطه کرده است. این کوه همچنین بلندترین نقطهٔ شهر است. دامنه‌های کوه لیکابتوس پوشیده از درختان کاج است و کلیسای قرن نوزدهمی سنت جرج، یک تئاتر و یک رستوران بر فراز قلهٔ آن ساخته شده‌اند. این تپه یکی از جاذبه‌های گردشگری آتن است و توسط
راه‌آهنی صخره‌ای که از پایانهٔ کولانکی تا بالای آن کشیده شده است قابل دسترسی می‌باشد. در افسانه‌های مختلفی به کوه لیکابتوس اشاره شده است و معروفترین آنها، بیانگر آن است که این کوه زمانی پناهگاه گرگ‌ها بوده است و احتمال داده می‌شود که نام کوه
نیز، به معنای یکی (تپه‌ای) که گرگ‌ها بر آن قدم برمی‌دارند، برگرفته از همین داستان باشد. همچنین در اسطوره‌های یونانی، کوه لیکابتوس را به آتنا نسبت داده‌اند و گفته‌اند این کوه زمانی ساخته شد که یکی از کوه‌هایی که آتنا برای ساخت آکروپولیس از پالن حمل می‌کرد پس از بازشدن جعبهٔ حاوی اریختونیوس افتاد. این تپه همچنین دارای تئاتر فضای باز بزرگی است که در بالای آن واقع شده و بسیاری از کنسرت‌های یونانی و بین‌المللی در آن برگزار شده است.

  1. موزه ملی باستان‌شناسی، آتن

موزه ملی باستان‌شناسی، آتن

موزه ملی باستان‌شناسی، آتن

موزه ملی باستان‌شناسی، یکی از بهترین جاذبه های گردشگری آتن است. موزه باستان‌شناسی ملی آتن یکی از بهترین جاذبه های گردشگری آتن است. موزه باستان‌شناسی ملی آتن، موزه‌ای در آتن است که شامل تعدادی از مهم‌ترین اشیا از نقاط مهم باستانی در یونان و مناطق اطراف آن متعلق به دوران پیشاتاریخ تا عهد باستان می‌باشد. این موزه به عنوان یکی از بزرگترین موزه‌های جهان و دارای غنی‌ترین مجموعه اشیا دوران یونان باستان شناخته می‌شود. این موزه در سال ۱۸۲۹ تاسیس شده‌است. این موزه برخی از مهم ترین مصنوعاتی که از موقعیت های مختلف باستان شناسی یونان بدست آمده را شامل می شود.

موزه باستان شناسی یکی از موزه های مهم جهان است و کلکسیون های غنی آن شامل ما قبل تاریخ، مجسمه ها، گلدان ها و اشیاء کوچک، اکتشافات سانتورینی، فلزکاری، هنر مصر، خاور نزدیک و غیره می باشد. این موزه دارای مجموعه نفیس و نادر از سکه های یونان باستان متعلق به قرن های پنجم تا اول پیش از میلاد می باشد  که شامل 3644 شمش طلا، نقره، الواح نقره ای و سکه های برنزی هستند. دو مجموعه دیگر نیز از دوران کلاسیک یونان شامل 549 سکه و 498 قطعه جواهر، در این موزه نگه داری می شود.

  1. میدان سینتگما (Syntagma)

موزه ملی باستان‌شناسی، آتن

موزه ملی باستان‌شناسی، آتن

میدان سینتگما، یکی از بهترین جاذبه های گردشگری آتن است. یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری در شهر آتن میدان سینتگما می باشد که تعدادی از مقبره های سربازان گمنام و رژه دیگر سربازان به چشم می خورد. در نزدیکی این میدان چند مرکز گردشگری دیگر از جمله پارلمان آتن، سیستم حمل و نقل اتوبوسرانی، چرخ دستی  و تراموا قرار دارد. محوطه میدان چمن کاری شده است که محلی برای عکاسی و گردش می باشد. وجود چند مجسمه باستان و چشمه از دیگر زیبایی های این میدان است. در شهر آتن برخی از مهمترین جشن در این میدان برگزار می شود. همچنین میدان سینتگما به عنوان پایگاه فعالیت سیاسی کشور نیز به شمار می رود چرا که در سال 1974 دولت نظامی جونتا در این میدان سرنگون شد که موجب شده است تا میدان به یک نماد سیاسی تبدیل شود. وجود یک هتل بزرگ هم اقامت توریست ها را آسان کرده است.

  1. معبد المپیک زئوس

معبد المپیک زئوس

معبد المپیک زئوس

معبد المپیک زئوس، یکی از بهترین جاذبه های گردشگری آتن است. معبد زئوس یکی از بهترین جاذبه های گردشگری آتن است. معبد زئوس آتن یا المپیون “Olympeion” یکی از جاذبه های دیدنی یونان و بزرگترین معبد یونان باستان می باشد. هر چند معبد پارتنون بهتر محافظت شده، ولی معبد زئوس هم یکی از با ارزش ترین معابد یونان در آتن به شمار می رود. بیش از 100 ستون مرمرین داشته که امروزه تنها 15 تای آن باقی مانده است.

معبد زئوس (به یونانی: Ναός του Ολυμπίου Διός) معروف به المپیون واقع در جنوب شرقی آکروپلیس آتن در نزدیکی رودخانه لیسوس می باشد.. یک معبد بزرگ ویران شده در مرکز آتن، پایتخت یونان، که به زئوس -پادشاه خدایان المپیک- اختصاص داده شده.. ساخت و ساز این معبد که بزرگترین معبد جهان باستان به شمار می رود در قرن 6 قبل از میلاد شروع شد ولی به دلیل کمبود بودجه تا 638 سال بعد از شروع پروژه در زمان امپراطور هادریان به طول انجامید.

  1. ارچتیوم (Erechtheum)

ارچتیوم، آتن

ارچتیوم، آتن

ارچتیوم ، یکی از بهترین جاذبه های گردشگری آتن است. از جمله مکان های گردشگری زیبا در شهر آتن باید از معبد ارچیتوم یا ارچیتوس نام ببریم که ساختمان بنا از سنگ مرمر می باشد و زیبایی شگفت انگیزی را پدید آورده است. این ساختمان در سال های 405 تا 421 میلادی ساخته شده است. نمای داخلی معبد نشانی از تمدن و فرهنگ مردم یونان باستان دارد. نحوه پرستش، آداب و رسوم و مذهب یونانیان عهد باستان در معدب ارچیتوم به تصویر کشیده شده است. محراب معدب به آتناپولیاس، ارچتیوس و پزدیون اهدا‌ شده است. توریست ها برای تماشای معبد می توانند از رواق شرقی وارد محوطه داخلی شوند. در معبد تندیس شش زن ایستاده به چشم می خورد که بوسیله قاب های محکمی نگه داشته شده اند. این تندیش ها بازدیدکنندگان را به شگفتی وادار می کنند.

  1. آگورا (Ancient Agora)

آگورا، آتن

آگورا، آتن

آگورا یکی از بهترین جاذبه های گردشگری آتن است. آگورا آتن یکی از پر طرفدار ترین جاهای دیدنی یونان، به نوعی یک بازار در مرکز زندگی روزمره مردم بوده است.. نمای آگورای باستان “Ancient Agora” از سمت دیوارهای شمالی آکروپلیس دیدن دارد.. بهترین ورودی آگورا، دروازه شمالی در خیابان آدریانو (نزدیک کلیسای سنت فیلیپ) می باشد.. کلمه یونانی “آگورا” در لغت به معنای “دورهمی و نطق” می باشد و برای مشورت در اینجا گردم هم می آمدند.. آگورا یونان با معماری بی نظیر و خیره کننده همواره مسافران تور یونان را به خود جذب می کند.
آگورای باستان یونان،قلب تپنده آتن باستان، زمانی یک منطقه پر جنب و جوش، شلوغ پلوغ، قطب فعالیت های اداری، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی بود.. سقراط ایده های فلسفی خود را در اینجا گسترش داد و سنت پل پس از آن دین مسیحیت را رواج داد.. آگورا در یونان باستان امروزه به مکانی با شکوه، با آثار تاریخی و معابد زیبا و یک موزه جذاب تبدیل شده است.

  1. پلاکا (Plaka)

پلاکا، آتن

پلاکا، آتن

پلاکا یکی از بهترین جاذبه های گردشگری آتن است. منطقه پلاكا آتن “Plaka District Athens”یکی از جاذبه های دیدنی کشور یونان در آتن، به دلیل نزدیکی به اکروپلیس و آثار باستانی متعدد به “محله خدایان” معروف است.. زمانی که در کوچه پس کوچه های سنگفرش شده پلاکا قدم می زنید، حس می کنید به گذشته سفر کرده اید.

پلاكا(به یونانی: Πλάκα) با خیابانهای پیچ در پیچ و معماری نئوکلاسیک ،یکی از قدیمی ترین محله های آتن با مناظر فوق العاده به شمار می رود که در اطراف دامنه های شمالی و شرقی آکروپلیس و در بالاترین نقطه منطقه مسکونی شهر باستانی آتن واقع شده است.

  1. پارتنون (Parthenon)، آکروپلیس

پارتنون

پارتنون

پارتنون یکی از بهترین جاذبه های گردشگری آتن است. معبد «پارتنون»، این ساختمان سفید باشکوه، قرن‌هاست بر فراز تپه‌ای در «آکروپلیس»، در نزدیکی شهر آتنِ یونان ایستاده، در برابر آسمان آبی می‌درخشد و زیبایی‌اش را به رخ می‌کشد.با وجود باد، باران، تابش آفتاب و اتفاق‌هایی که در طول زمان باعث فرسایش این ساختمان شده‌اند، هنوز بخش‌هایی از آن باقی مانده و این باقی مانده‌ها، آن‌قدر جذاب و زیبا هستند که هر سال عده زیادی را برای تماشای این ساختمان به یونان و شهر آتن می‌کشانند. همه این بازدیدکننده‌ها، می‌دانند چیزی که به دیدنش می‌روند، با اصل آن خیلی فرق می‌کند، با ساختمانی که بیشتر از 2500 سال پیش در این مکان ساخته شده است، اما متخصصان به تازگی چیزهایی را درباره تفاوت این ساختمان با اصل آن کشف کرده‌اند که هیچ کس حتی فکرش را هم نمی‌کرد: این ساختمان سفید درخشان، در اصل سفید نبوده است!

این متخصص‌ها می‌دانستند که یونانی‌ها، مجسمه‌ها و ساختمان‌هایی را که از سنگ مرمر می‌تراشیدند، رنگ می‌کردند، اما در ساختمان پارتنون هیچ اثری از رنگ ندیده بودند، تا اینکه «جیووانی ورّی»، یک پژوهشگر ایتالیایی، به شیوه‌ای خاص از قسمت‌های مختلف ساختمان عکاسی و ذره‌های میکروسکوپی رنگ آبی را در آنها کشف کرد.در این شیوه، نوری خاص بر مولکول‌های رنگ آبی تابانده و باعث می‌شود این مولکول‌ها نور مادون قرمز از خودشان ساطع کنند؛ آن‌وقت اگر با دستگاهی خاص به قسمت‌هایی که حاوی این مولکول‌ها هستند، نگاه کنیم، آنها را درخشان می‌بینیم.